Co warto wiedzieć o Jeziorze Alberta i jego najbliższej okolicy? Ciekawostki i atrakcje

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jezioro Alberta

Afrykańskie krajobrazy zachwycają podróżnych swoim egzotycznym charakterem oraz bliskością różnych dzikich zwierząt. Jedną z największych atrakcji tego kontynentu są malownicze jeziora, w tym słynne Jezioro Wiktorii oraz znacznie mniejsze, ale równie atrakcyjne, Jezioro Alberta. Mimo niewielkich rozmiarów trudno go nie zauważyć, podróżując trasą z Bulisy do Fort Portal w Ugandzie.

Kraina Wielkich Jezior Afrykańskich

Kraina Wielkich Jezior Afrykańskich równie dobrze może być nazwana Krainą Wielkich Rowów Afrykańskich. To geograficzna część wschodniej Afryki, w której znajdują się rowy tektoniczne zwane ryftami. Charakteryzują się one stromymi zboczami, a także zbiornikami wodnymi, które częściowo wypełniają dna rowów. Za ich przedłużenie uznaje się rów Morza Czerwonego oraz rów Jordanu.

Powszechnie uznaje się, że w skład skupiska jezior, zwanych Wielkimi Jeziorami Afrykańskimi, należą: Jezioro Wiktorii liczące sobie aż 68 tys. km2 powierzchni, Jezioro Alberta o powierzchni 5,6 tys.km2, Jezioro Edwarda (2,3 tys. km2), Tanganika (34 tys. km2) oraz Kiwu (2,6 tys. km2). Często słychać jednak głosy, zgodnie z którymi do tej grupy należy zaliczyć wyłącznie Jezioro Wiktorii, Jezioro Alberta oraz Jezioro Edwarda, ponieważ leżą one w dorzeczu Nilu.

Do Regionu Wielkich Jezior można zaliczyć takie kraje, jak Uganda, Rwanda, Burundi, a także fragment Demokratycznej Republiki Konga, Kenii oraz Tanzanii. Warto zauważyć, że to właśnie ten obszar należy do najgęściej zaludnionych w Afryce. Dzieje się tak, ponieważ obfituje w żyzne gleby powulkaniczne oraz korzystny klimat wyżynny, który zapobiega rozwojowi części chorób.

Jezioro Alberta – charakterystyka zbiornika wodnego

Dawne jezioro Mobutu Sese Seko przyjęło w 1973 roku nazwę Jeziora Alberta. Zbiornik ten znajduje się na północny zachód od Jeziora Wiktorii, dokładnie na granicy Ugandy oraz Demokratycznej Republiki Konga. Jest to Wielki Rów Zachodni. Jezioro leży na wysokości 617 m n.p.m. Ze względu na genezę, zalicza się do jezior tektonicznych, natomiast jeśli przyjrzeć się warunkom do rozwoju życia, jakie w nim panują, okazuje się eutroficzne. Głębokość maksymalna Jeziora Alberta to 58 m.

Jezioro to odkrył w 1864 roku S. W. Baker. Zbiornik nie jest szczególnie urodzajny, jeśli chodzi o gatunki ryb (żyją tam jedynie lates nilowy oraz tilapia nilowa), jednak skupia wokół siebie wielu rybaków (znajduje się tam osada rybacka Wanseko). Nad jego brzegiem można natomiast spotkać wiele gatunków ptaków egzotycznych. Pobliskie tereny zamieszkują także hipopotamy.

Atrakcje turystyczne okolic Jeziora Alberta: Park Narodowy Wodospadu Murchisona i osada Wanseko

Brzegi Nilu oraz najbliższa okolica Jeziora Alberta przyciągają wzrok i zapewniają przyjezdnym piękne widoki. Nic dziwnego, że zdjęcia do "Afrykańskiej Królowej", filmu z 1951 roku, za który Humphrey Bogart otrzymał Oscara, były kręcone wzdłuż Nilu oraz właśnie na brzegu Jeziora Alberta. Między innymi właśnie z powodu pięknej, typowo afrykańskiej scenerii, ściąga tam wielu turystów z Europy. Niektórzy chcą także podziwiać przyrodę i główną atrakcję pobliskiego parku: Wodospad Murchisona.

Park Narodowy Wodospadu Murchisona to największy tego rodzaju obszar w Ugandzie. Choć sam park powstał w 1952 roku, a jego powierzchnia obejmuje 3839 km2, obszar ten został ogłoszony rezerwatem przyrody już w roku 1926. W centrum zlokalizowany jest Wodospad Murchisona, którego wysokość wynosi 43 m. Większość terenu parku zajmuje sawanna, reszta to natomiast kolczasty busz. W parku tym można spotkać zarówno nosorożca zwyczajnego, jak i białego. Park ten wchodzi w skład większej jednostki chronionej: Murchison Fall, w której obecne są także rezerwat Bugungu oraz Karuma.

W Murchison Fall organizowane są wyprawy safari. Nad samym Jeziorem Alberta można więc obserwować ptactwo, hipopotamy zażywające kąpieli, a także pochody słoni. Podczas podróży wycieczkowicze napotykają również pawiany, żyrafy, szympansy, bawoły i wiele innych egzotycznych zwierząt.

Ci, którzy docierają do Jeziora Alberta, chętnie odwiedzają też osadę Wanseko. Tam można obserwować codzienną pracę rybaków. Wioskę tworzą gliniane domki, a przed nimi usypane są stosy drobnych ryb, które pozostawiono do suszenia. Można tam obserwować okoliczną faunę i florę oraz sam połów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wyspa na sprzedaż

Wyspa na sprzedaż
Wyspa na sprzedaż Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Rower_Maverick/GettyImages

Pozostałe wiadomości