Podróże

Co można przywieźć z Ukrainy do Polski? Pamiątki, jedzenie, alkohol

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cyryl Rudenko/GettyImagesUkraina

W ukraińskich sklepach znajdziemy wiele oryginalnych produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Korzystny kurs lokalnej waluty – hrywny – sprawia, że zakupy dla turystów z Polski stają się prawdziwą okazją.

Ukraińska koszula – wyszywanka

Popularną pamiątką z Ukrainy jest tradycyjna koszula z ręcznie wyszywanym haftem, tzw. wyszywanka. W zależności od regionu etnicznego, w którym się znajdujemy, możemy znaleźć najróżniejsze warianty wyszywanek. Zdecydowana większość z nich to rękodzieło wykonane przez lokalnych rzemieślników.

Tradycyjne ukraińskie koszule są białe, wyszywane kolorowymi nićmi (najczęściej spotykane kolory to czerwień i czerń). Hafty przedstawiają kwiaty, owoce, liście, ośmiokątne gwiazdy, krzyżyki, romby i inne.

Co ciekawe, wyszywanki, pomimo swojego tradycyjnego charakteru, wciąż odgrywają ważną rolę w ukraińskiej kulturze i modzie. Zarówno młodsi, jak i starsi Ukraińcy, chętnie zakładają ten element stroju na co dzień. Popularnymi dodatkami do damskich wyszywanek są czerwone korale oraz wianki (zwykle z maków).

Ukraiński wzór – petrykiwka

Najbardziej znany ukraiński wzór to petrykiwka, czyli kolorowe ptaki oraz kwiaty. Motyw ten wykorzystywany jest na obrazach oraz ozdobnych elementach, takich jak ceramika, szkatułki, płótna. Nazwa wzoru pochodzi od miejscowości Petrykiwka położonej w regionie dniepropietrowskim. Jej mieszkańcy od wieków kultywują sztukę charakterystycznego wzornictwa.

Własnoręcznie wykonane przedmioty ozdobione petrykiwką można znaleźć na większości stoisk z pamiątkami. Wiele z nich przypomina małe dzieła sztuki.

Roshen – słodycze od byłego prezydenta

Bardzo dużą popularnością, zarówno wśród Ukraińców, jak i turystów, cieszą się słodycze marki Roshen – firmy, której właścicielem jest Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy. Wśród oferowanych przez nią produktów znajdują się klasyczne czekolady, czekoladki i bombonierki, a także nieco bardziej wyszukane przysmaki, jak Zefir produkowany z białek oraz przetartych jabłek, czy słynny, orzechowo-bezowy Kyivskiy Tort.

Najsłynniejsze ukraińskie słodycze znaleźć można w niemalże każdym osiedlowym sklepie.

Ukraińskie owoce morza

Na wielu targowiskach i w większości sklepów znajdziemy oryginalne przekąski – suszone owoce morza. Ukraińcy najchętniej zjadają je jako dodatek do zimnego piwa.

Do najpopularniejszych produktów tego typu zalicza się słodkie kalmary w nitkach, delikatnie słone kalmary w plasterkach czy bardzo słone suszone rybki stavridki. Morskie specjały kupić można w sklepach, w niewielkich opakowaniach, które bez problemu zmieszczą się w bagażu. Na lokalnych targowiskach można znaleźć też suszone owoce morza sprzedawane na wagę.

Naturalne kosmetyki z Ukrainy

Na ukraińskich targowiskach znaleźć można wiele kosmetyków produkowanych z naturalnych, lokalnych składników. Wyróżniają się bardzo niskimi cenami i ekologicznymi składami (jednak przed zakupem powinniśmy zawsze zapoznać się z etykietą).

Dużą popularnością cieszą się oleje roślinne – z bergamotki czy drzewa herbacianego. Wartym uwagi specyfikiem jest także wyciąg z nagietka (nastoyka kalienduly). Ukraińcy stosują ten produkt w leczeniu rozmaitych problemów skórnych.

Ukraińskie medykamenty

Oryginalne medykamenty z Ukrainy cieszą się ogromną popularnością. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym z lokalnych leków jest Enterosgel. Jego formuła opracowana została w latach 80. XX wieku. Lek miał być stosowany przez funkcjonariuszy KGB, pomagając przy wszelkiego rodzaju zatruciach (w tym alkoholowych).

Enterosgel to rodzaj papki czy zawiesiny składającej się z kryształów o silnie absorbującym działaniu, które porównać można do działania węgla aktywowanego, jednak jest ono znacznie silniejsze. Wielu Ukraińców wierzy, że lek ten jest remedium na wszystkie dolegliwości. Krążą nawet pogłoski, że z sukcesem podawano go osobom, które ucierpiały podczas katastrofy w Czarnobylu.

Drugim wyjątkowo interesującym ukraińskim medykamentem jest Miramistin. Jego formuła opracowana została w latach 70. XX wieku na użytek programu kosmicznego. Preparat leczyć ma wszelkie rany, podrażnienia skórne, a nawet choroby weneryczne i grzybicę. Lek z sukcesem testowano ponoć na marynarzach z ZSRR, którzy byli nosicielami wielu chorób intymnych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wyspa na sprzedaż

Wyspa na sprzedaż
Wyspa na sprzedaż
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cyryl Rudenko/GettyImages

Pozostałe wiadomości