Podróże

Wyspa Sumatra – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Widok na wspaniałe jezioro Toba i wybrzeże wyspy Samosir na Sumatrze w Indonezji.

Jeśli wybierasz się na wakacje do Indonezji, jednym z ciekawszych miejsc jest wyspa Sumatra. Mówi się, że jest to kraina dzikich zwierząt. Nic dziwnego, na wyspie żyją różnorodne gatunki fauny oraz flory. Zobacz, co warto zobaczyć na wyspie Sumatra.

Wyspa Sumatra – informacje ogólne

Sumatra to wyspa, która znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej i jest częścią Indonezji. Pod względem wielkości jest to szósta wyspa na całym świecie. Głównym językiem, którego używają mieszkańcy, jest indonezyjski. Pojawiają się także języki malajski oraz angielski. Na wyspie Sumatra żyje około 45 milionów osób. Co ciekawe, to miejsce, w którym istnieją różne grupy etniczne i plemiona. Dzięki temu wyspa Sumatra jest zróżnicowana pod względem tradycji i wierzeń. Często odrębne plemiona mają swoją kulturę. Wśród takich grup są Batakowie, Minangowie oraz Mentawajowie.

Na wyspie znajduje się wiele ciekawych gatunków zwierząt, którym grozi wyginięcie. Wśród nich są np. tygrys sumatrzański, słoń sumatrzański czy orangutan sumatrzański. Podobnie jak inne kraje Azji Południowo-Wschodniej Sumatra ma dość poważny problem ze smogiem.

Wulkany wyspy Sumatra

Na wyspie Sumatra jest aż 26 wulkanów, które warto zobaczyć. Największym z nich jest Gunung Kerinci, który ma aż 3805 m n.p.m. Znajduje się on w Parku Narodowym Kerinci Seblat. Z wulkanu o każdej porze roku widać piękny krajobraz. Można z niego zobaczyć zarówno inne wulkany, jak i dżunglę. Wejście na sam szczyt wulkanu nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani doświadczenia. Przyda się jednak kondycja fizyczna, bez której trudno poradzić sobie z dwudniową wspinaczką na jego szczyt. Po drodze można skorzystać z noclegu. Warto mieć ze sobą jedzenie i podstawowy ekwipunek. Osoby doświadczone mogą pokonać dystans na sam szczyt wulkanu w ciągu 14 godzin. Z kolei zejście trwa około 5 godzin. Warto jednak po drodze podziwiać piękny widok.

Najłatwiejszym do zdobycia wulkanem jest Gunung Sibayak położony na zachód od jeziora Toba. Znajduje się on tuż obok niedużego miasteczka Berastagi. Warto także odwiedzić to miejsce ze względu na wodospady. Jednym z nich jest Sipiso Piso, który ma aż 120 metrów wysokości. Drugim wulkanem, który znajduje się niedaleko Berastagi, na wyspie Sumatra, jest Gunung Sinabung. Wejście na szczyt nie powinno zająć więcej niż kilka godzin.

Sumatra w Indonezji – parki narodowe

Wycieczka na Sumatrę nie może obejść się bez wizyt w ciekawych parkach narodowych. Można tam podziwiać wolno żyjące orangutany i wybrać się na przejażdżkę… słoniem. Wszystko to czeka w Parku Narodowym Gunung Leuser. Żyje tam aż 5000 orangutanów i 300 słoni. W parku można także spotkać tygrysy i nosorożce. To najbardziej popularne miejsce turystyczne na Sumatrze. Park porośnięty jest lasem deszczowym, który sprzyja trekkingowi. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano takie atrakcje jak spływ rzeką na dętce czy kąpiel pod wodospadem. Miejsce jest także doskonałe na odpoczynek i długie spacery.

Na wyspie Sumatra największy jest Park Narodowy Kerinci Seblat. W całości porasta go las deszczowy. Na jego terenie znajduje się wiele gatunków słoni, nosorożców, niedźwiedzi i innych ssaków. To również naturalne środowisko małp i tapirów. To świetne miejsce do trekkingu. Trasy obejmują także wspinaczki na wulkany, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ciekawym parkiem jest również Pulau Siberut, który łącznie ma 4 tysiące kilometrów kwadratowych powierzchni. Żyją tutaj niespotykane gatunki małp. Okolica sprzyja także uprawianiu surfingu i trekkingowi.

Co warto zobaczyć na wyspie Sumatra?

Wyspa Sumatra słynie nie tylko z wyjątkowych wulkanów i parków narodowych. Otacza ją także wiele wysepek, które wyróżniają się piaszczystymi plażami i niezwykłą rafą koralową. Sumatra sprzyja również nurkowaniu i uprawianiu surfingu. Jednym z takich miejsc jest Pulau Nias, wyspa, która jest mniejsza od Bali, jednak słynie z pięknych plaż i jest doskonałym miejscem do nurkowania. To także teren unikatowej kultury megalitycznej, która nie jest spotykana w innych częściach Indonezji.

Warto również wybrać się do Medanu, stolicy prowincji Sumatra, która jest atrakcyjnym miastem handlowym. Trzeba zobaczyć most kolejowy Tit Gantung oraz ratusz w stylu holenderskim. Atrakcją turystyczną jest także Wieża Wodna oraz Wielki Meczet. Mniejszymi miasteczkami turystycznymi są Bukit Lawang oraz Ketambe, gdzie znajduje się wiele uroczych pensjonatów i małych restauracji. Nie są to miejsca zatłoczone przez turystów, dlatego stanowią świetną bazą wypadową.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wyspa na sprzedaż

Wyspa na sprzedaż
Wyspa na sprzedaż Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Megan Ahrens/GettyImages

Pozostałe wiadomości