Podróże

Atlanta – stolica stanu Georgia w USA

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Wiele osób z Europy czy Azji marzy o odwiedzeniu Stanów Zjednoczonych. Planując podróż, warto dokładnie zapoznać się z atrakcjami, jakie oferują nam poszczególne stany. Atlanta, będąca stolicą stanu Georgia, uważana jest za jedno z najbardziej zaludnionych miast USA, jednak tak duże zróżnicowanie ludności pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki, kultury oraz nauki w tym regionie.

Fani kina amerykańskiego prawdopodobnie prędzej czy później będą zastanawiali się, gdzie leży Atlanta, która wspominana jest w wielu filmach i serialach. To stolica amerykańskiego stanu Georgia, uważana za najbardziej zaludnione miasto w USA. Mieszka w nim około 420 tysięcy mieszkańców. Miasto stanowi centrum życia kulturalnego i ekonomicznego Georgii, jest też chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. 

Atlanta – pogoda w stanie Georgia

Biorąc pod uwagę, jak rozległy jest obszar Stanów Zjednoczonych, warto przed podróżą zapoznać się z warunkami atmosferycznymi panującymi w poszczególnych stanach. Ze względu na położenie Atlanty, występują w niej gorące i wilgotne miesiące letnie oraz chłodne zimy. Warto przygotować się na zmienną pogodę, jeśli planujemy wyprawę do tego miasta. Średnia temperatura w styczniu wynosi 6 stopni, choć pod wpływem arktycznych mas powietrza spada nawet do kilkunastu stopni na minusie. Lato jest gorące, średnia temperatura w lipcu wynosi prawie 32 stopnie, choć czasami sięga nawet 38 stopni. W letnie miesiące często pojawiają się burze, choć przez cały rok występują dość obfite opady deszczu.

Ludność w Atlancie

Według ewidencji ludności w 2010 roku w Atlancie mieszkało ponad 420 tysięcy osób, jednak mniej oficjalna wersja mówi, że na co dzień w mieście przebywa ponad 250 tysięcy osób więcej. Są to głównie ludzie mieszkający poza granicami miasta, którzy tylko uczą się i pracują w Atlancie. Ten wzrost ludności w ciągu dnia sprawia, że Atlanta odnotowuje najwyższy procentowy przyrost ludności spośród amerykańskich miast liczących mniej niż 500 tysięcy zameldowanych osób. Prawie 22% mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa. Ponad połowę mieszkańców stanowią Afroamerykanie, około 38% to ludzie biali, 3% to osoby pochodzące z Azji. Atlanta uważana jest za jedno z miast będących centrum rozwoju ruchów afroamerykańskich ze względu na liczbę zamieszkujących ją Afroamerykanów. To właśnie tutaj szereg swoich działań prowadził Martin Luther King. W Atlancie przez wiele lat mieściły się siedziby afroamerykańskich polityków, rozwijana była edukacja i kultura.

Gospodarka w Atlancie

W Atlancie mają swoje siedziby firmy znajdujące się na liście największych korporacji na świecie. To właśnie tu swoją centralę ma The Coca-Cola Company oraz Delta Air Lines. W mieście organizowane są istotne wydarzenia naukowe, zwłaszcza z dziedziny biotechnologii, jak na przykład Międzynarodowa Konwencja Biotechnologiczna w 2009 roku. Funkcjonują tu agencje rządowe, które zajmują się ochroną zdrowia, badaniami nad lekarstwami i ochroną środowiska. Obecność znanych firm czy dużych instytucji sprawia, że do miasta ściągają zarówno wykształceni młodzi ludzie, jak i inwestorzy, co realnie przekłada się na rozwój gospodarki w Atlancie. Prowadzone tu prace naukowe i badawcze spowodowały powstanie programów wymiany między uczelniami wyższymi z całego świata, co jest dobrą okazją dla studentów z Europy do poznania stanu Georgia.

Atrakcje w Atlancie

Atlanta jest chętnie odwiedzanym przez turystów miastem. Jest tu wiele pięknych parków oraz budynków prezentujących różne style architektoniczne. Atlanta słynie z wielu produkcji filmowych, teatralnych oraz muzycznych. Uważa się ją za centrum takich stylów muzycznych, jak hip hop, r'n'b czy neo soul. Rozwija się tu również muzyka gospel, każdego roku organizowana jest ceremonia rozdania nagród w tym gatunku, na którą warto się wybrać, jeśli mamy możliwość. Jedną z najpopularniejszych atrakcji Atlanty są muzea związane z działalnością Martina Luthera Kinga, największe na świecie kryte akwarium Georgia Aquarium czy siedziba Coca-Coli. Miasto słynie również z szeroko rozwiniętej kuchni. Można w nim znaleźć zarówno drogie, ekskluzywne restauracje, jak i małe bary serwujące kuchnię etniczną, zwłaszcza dania kuchni wietnamskiej, etiopskiej, hinduskiej, kubańskiej i koreańskiej. Warto przed odwiedzeniem Atlanty przejrzeć dostępne w internecie przewodniki kulinarne dla turystów, w których znaleźć można szczególnie polecane miejsca, zgodne z preferencjami zwiedzającego.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Od ośmiu lat w podróży dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
Od ośmiu lat w podróży dookoła świata 8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photography by Steve Kelley aka mudpig/Getty Images

Pozostałe wiadomości