Podróże

Zjawiskowa Bydgoszcz w filmie "Miasto" z Gruszką, Topą i Więckiewiczem. Co warto tam zwiedzić?

Podróże

14646808-sentymentalna-podroz-po-bydgoszczy-z-klaudia-el-dursi-1-25s.jpg

"Miasto" to wyczekiwany debiut fabularny Marcina Sautera, utytułowanego reżysera produkcji dokumentalnych. W filmie z gatunku noir grają m.in. Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa, Robert Więckiewicz i Stanisław Tym. Bohaterem nastrojowego kryminału jest także Bydgoszcz, miasto położone nad Brdą, które ma wiele do zaoferowania. To doskonały kierunek na weekend. Co jest do zobaczenia w Bydgoszczy?

"Miasto" to przykład kina autorskiego, skierowanego do miłośników chandlerowskiej sensacji, kina noir, ale także wszystkich kinomanów, którzy na dużym ekranie szukają wciągającej, intelektualnej rozrywki. Stylistyka filmu nawiązuje do twórczości Davida Lyncha, Davida Cronenberga i Darrena Aronofsky'ego.

Scenerią jest Bydgoszcz, miasto, które ma wyjątkową atmosferę. Na ekranie pojawią się bydgoszczanie, a wśród nich m.in. prezydent miasta Rafał Bruski, zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz czy dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska.

Film wchodzi do kin 25 czerwca.

"Miasto" – film z gatunku noir

Obraz jest debiutem fabularnym Marcina Sautera, który za produkcje dokumentalne był wyróżniony m.in. na Festiwalu Camerimage oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

W rolach głównych zobaczymy Bartłomieja Topę i Karolinę Gruszkę, którym partnerują m.in. Robert Więckiewicz i powracający na kinowe ekrany Stanisław Tym.

"Miasto" to historia kryminalna. Śledztwo trzyma w napięciu, ale jesteśmy też konfrontowani z odczuciami bohaterów filmu, którzy mierzą się z własnymi lękami, próbują realizować pragnienia i podążać za marzeniami.

O czym jest film? Do Bydgoszczy przybywa detektyw, który ma rozwikłać zagadkę morderstwa. Zostaje wciągnięty w walkę lokalnego gangstera z twórcą epokowych wynalazków. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy stróż prawa poznaje piosenkarkę, która wpadła w oko obu panom. W mieście dochodzi do nieprawdopodobnych zdarzeń, a detektyw odkrywa zaskakującą prawdę o samym sobie.

Materiały prasowe

Gwiazdy filmu "Miasto" o Bydgoszczy

Bydgoszczą jest zachwycony nie tylko reżyser, który urodził się w tym mieście, ale także aktorzy. Oto ich wypowiedzi udzielone dystrybutorowi filmu.

  • Bartłomiej Topa: "Bydgoszcz daje olbrzymie możliwości. To jest miasto z olbrzymim potencjałem filmowym. Z wieloma tajemniczymi miejscami i plenerami. Tak naprawdę każdy kąt tutaj na starym mieście, jak i trochę na jego uboczu, jest gotowym miejscem do filmowania i opowiadania historii. Poza tym Bydgoszcz to jest miasto otwartych i przyjaznych ludzi. (...) Akcja toczy się pod osłoną nocy, więc pracowaliśmy po zmroku. Mam nadzieję, że wprowadzimy widza w jakiś wewnętrzny, zupełnie unikalny, wręcz bajkowy świat. Ale też pełny zwrotów akcji. Liczę też na to, że w tym pośpiechu, biegu codzienności to będzie bardzo przyjemny, refleksyjny i intymny film. Bydgoszcz przyjęła nas z otwartymi ramionami. Z akceptacją, nieznaną innym miastom, mam takie wrażenie. Marcin jest stąd. A ja osobiście lubię tu być. Miałem okazję przejść się ulicami miasta, zjeść w różnych miejscach. Krótko podsumowując fajnie się pracuje w Bydgoszczy".
  • Karolina Gruszka: "Bardzo czuć, że Marcin bardzo kocha to miasto. To jest bardzo cenne móc poznawać Bydgoszcz jego oczami. Ja tego miasta wcześniej nie znałam poza wizytami na Camerimage. Te miejsca, do których tu filmowo trafiamy, mają niesamowity, specyficzny charakter. W mojej głowie Bydgoszcz zaczęła być bardzo wyrazista".
  • Robert Więckiewicz: "Dzięki temu filmowi mam okazję zobaczyć trochę inną Bydgoszcz. Zakątki, które nie są wymuskane, a są niesamowite też z punktu widzenia filmowego. Takich miejsc jest mnóstwo. To miasto ma bardzo ciekawą architekturę. Jak się dowiedziałem Bydgoszcz nie była tak bardzo zniszczona w czasie wojny. Stąd wiele pięknych kamienic – mimo tego, że wymagają rewitalizacji – jest w bardzo dobrym stanie. Ma się poczucie, że to jest po prostu miasto. Ci, którzy je budowali mieli jakiś zamysł. I nie wiem, z czego to wynika, ale bardzo dobrze się tu czuję".

Co warto zwiedzić w Bydgoszczy?

Bydgoszcz słynie z tego, że jest miastem zwróconym ku wodzie. Są w nim unikatowe muzea i zielone tereny wprost wymarzone do relaksu. Ale to miasto idealne także dla miłośników architektury. Co warto tam zobaczyć?

Spichrze nad Brdą

Bydgoskie zabytkowe spichrze nad Brdą są znakiem rozpoznawczym miasta. W Bydgoszczy krzyżowały się szlaki lądowe z Wielkopolski na Pomorze i na Mazowsze oraz z najważniejszym polskim szlakiem handlowym, jakim była Wisła.

W wyremontowanych Spichrzach można podziwiać wystawy Muzeum Okręgowego. Są w nich zbiory archeologiczne. Można poznać historię Bydgoszczy i regionu od zarania dziejów.

Bydgoszcz – centrum miasta

Atmosferę miasta szczególnie można poczuć na ulicy Długiej, zabudowanej secesyjnymi kamienicami. Przy niej mieszczą się Muzeum Mydła i Historii Brudu. Można też obejrzeć Bydgoskie Autografy i zrobić sobie zdjęcia na tle zabytkowego tramwaju.

"Łuczniczka"

Kiedyś posąg stał na placu Teatralnym, na skwerze obok nieistniejącego już Teatru Miejskiego. Dziś "Łuczniczka" jest wyniesiona do roli jednego z symboli Bydgoszczy stoi vis à vis Teatru Polskiego w parku im. Jana Kochanowskiego. Posąg sportsmenki był jednym z ostatnich dzieł berlińskiego artysty Ferdynanda Lepckego (1866-1909) stworzonym prawdopodobnie w 1908 r. Co ciekawe, w Bydgoszczy znajduje się oryginalna, ale nie jedyna rzeźba "Łuczniczki". Kopie znajdują się w Berlinie, Coburgu, Heringsdorfie i Wilhelmshaven.

Stary Rynek w Bydgoszczy

Główny Plac miejski w Bydgoszczy ma prostokątny kształt i jest usytuowany w pobliżu ścisłego centrum miasta. Przy rynku znajduje się ratusz, który mieści się w budynku dawnego kolegium jezuickiego. W pobliżu znajduje się pochodząca z XV wieku katedra św. Marcina i Mikołaja, najstarszy kościół w mieście. Jego wnętrze robi wrażenie!

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Bydgoska Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo to jedna z największych świątyń w Polsce, monumentalna budowla zaprojektowana przez polskiego architekta Adama Ballenstaedta na wzór rzymskiego Panteonu. Bazylika została wzniesiona między 1925 a 1939 rokiem i jest utrzymana w stylu neoklasycystycznym. Jej charakterystycznym elementem t żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów.

Świątynia jest położona w sąsiedztwie Sielanki, przedwojennej zielonej dzielnicy willowej zaprojektowanej w 1919 roku przez słynnego niemieckiego architekta Josepha Stübbena.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ogród Botaniczny UKW to oaza zieleni w centrum miasta. W ogrodzie rośnie ponad 600 gatunków drzew i krzewów, wszędzie słychać śpiew ptaków. Jest w nim pięknie o każdej porze roku.

Wyspa Młyńska – początek kanału Bydgoskiego

Wyspa Młyńska to zielona enklawa w samym centrum liczącego ok. 360 tys. mieszkańców miasta, które tętni życiem: aleje starych drzew, a dookoła woda. Pośród zieleni znajdują się zabytkowe budynki, które stanowią o wyjątkowym charakterze tego miejsca: dawne młyny, magazyny zbożowe, kaszarnie, spichrze. Centralną część bydgoskiej Wyspy Młyńskiej zajmuje kompleks młyński z lat 1848-1849, czyli potężne Młyny Rothera. Historia młynów Rothera sięga I połowy XIX wieku.

Zobacz wideo: Sentymentalna podróż po Bydgoszczy z Klaudią El Dursi

Zobacz także:

Bibi i Simon, Basia i Krystian czy Kara i Marcin - jak wyglądała ich droga do finału "Hotelu Paradise"?

Wiemy, kto poprowadzi pierwszy gejowski program randkowy w Polsce. "Każdy chce kochać i być w związku"

Oliwia Bieniuk o maturze. "Tata stresował się bardziej niż ja"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: visitbydgoszcz.pl, Kino Świat

Pozostałe wiadomości