Jak bezpiecznie zakończyć karmienie piersią? "To nie jest tylko jedzenie"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Kiedy zakończyć karmienie piersią?
Kiedy zakończyć karmienie piersią? Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Odstawienie dziecka od piersi to temat, który budzi gorące emocje wśród karmiących mam. Wiele z nich poszukuje złotego środka między własnymi potrzebami a tym, co jest najlepsze dla ich pociechy. Jak go odnaleźć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agata Aleksandrowicz, blogerka i dyplomowana promotorka karmienia piersią.

Koniec karmienia piersią

Jak przygotować się do odstawienia dziecka od piersi? Ekspertka tłumaczyła, że długość karmienia związana jest z indywidualnymi potrzebami mamy i dziecka. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia czy Amerykańskiej Akademii Pediatrii optymalny czas wynosi pół roku wyłącznego karmienia piersią i kontynuowanie do 2. roku życia lub dłużej (tzn. tyle, ile chcą tego karmiąca i dziecko).

- Należy szanować decyzje mam, które dosyć szybko kończą karmienie piersią, ale tak samo mam decydujących się karmić zgodnie z wytycznymi dwa lata lub dłużej - zaznaczyła Agata Aleksandrowicz. - W żadnej organizacji nie podaje się górnej granicy, to zostawiamy w kompetencji rodzica. Średnio na świecie karmi się od 2. do 4 lat. - dodała dyplomowana promotorka.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak świadomie odstawić pociechę od piersi? Zdaniem naszej gościni, wiele zależy od tego, kiedy kończymy karmienie.

- Trochę inaczej odstawia się malutkie dzieci, które oprócz mleka mamy muszą otrzymać też inne rzeczy. [...] Tutaj musimy wprowadzić jakieś inne mleko dla tego dziecka - wyjaśniła Agata Aleksandrowicz.

- Jeżeli odstawiamy starsze pociechy, to też będziemy to robić trochę inaczej. W dużej części karmienia spełnią funkcję regulacyjną - regulują emocje, uspokajają. [...] To nie jest tylko jedzenie i warto o tym pamiętać - radziła. Jak zaznaczyła, warto dać sobie czas, by spokojnie odstawiać dziecko od piersi. Dzięki temu zminimalizujemy szansę na pojawienie się związanych z tym procesem skutków ubocznych, np. gorszego samopoczucia. Pamiętajmy też, że gruczoł musi mieć czas na przebudowę i wypełnienie miejsc po obumierających pęcherzykach tkanką tłuszczową.

Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości