Dziecko

Miała urodzić trojaczki, na świecie powitała czwórkę. Jak podczas USG można przegapić jedno dziecko?

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Miało być ich troje - jest czworo
Miało być ich troje - jest czworoDzień Dobry TVN
wideo 2/9

W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na świat przyszły czworaczki - trzy dziewczynki i chłopiec. Zaskoczeni rodzice przyznali, że była to dla nich wielka niespodzianka, bowiem spodziewali się trojaczków. - Jedno dziecko mamy gratis - powiedział świeżo upieczony tata. Dlaczego lekarze wcześniej tego nie zauważyli? O tym opowiedział nam dr n. med. Maciej Jędrzejko, ginekolog, położnik oraz Dagmara Hicks, autorka bloga całareszta.pl, mama trojaczków.

Ciąże wielopłodowe – czy są bardziej ryzykowne od pojedynczych?

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o narodzinach trojaczków, czworaczków, a nawet pięcioraczków. Specjalista, dr n. med. Maciej Jędrzejko zdradził, co jest powodem, dla którego dostrzegamy takie zjawisko.  - Wzrosła liczba ciąż wielopłodowych od czasów kiedy wprowadziliśmy rozród wspomagany, dlatego że do jamy macicy wprowadza się po kilka zarodków i czasami zdarza się, że wszystkie te zarodki rozwijają się dalej, wtedy powstaje zazwyczaj ciąża wielojajowa – wytłumaczył lekarz.

Przyszła mama nosząca w brzuchu więcej niż jedno dziecko powinna częściej chodzić na kontrole do lekarza.

To są ciąże, które wymagają bardzo dużej opieki ze strony położników, częstszych wizyt. To nie jest wizyta raz w miesiącu, to są wizyty raz na tydzień. Znacznie częściej trzeba wykonywać badania ultrasonograficzne, badać parametry życiowe

Rozmowy o ciąży

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

O doświadczenia związanych z ciążą i porodem opowiedziała nam również Dagmara Hicks. Blogerka zdradziła, że gdy tylko dowiedziała się, że na świecie powita nie jedno, a trójkę dzieci, postanowiła wybrać się do dwóch lekarzy.

- Byłam pod dobrą opieką, chodziłam do mojego ginekologa i do lekarza w klinice, w której decydowałam się rodzić. Nie każdy szpital jest przygotowany. To są ryzykowne ciąże, moja skończyła się w 32. tygodniu, gdyż lekarze zadecydowali, że dzieciom będzie lepiej na zewnątrz. Byłam przestraszona przez całą ciążę stanem, w jakim dzieci się urodzą.

Pomyłki USG - jak można przegapić jedno dziecko?

Sytuacja, jaka miała miejsce w Poznaniu, wywołuje uśmiech na twarzach, ale także sprawia, że w głowach rodzą się pytania – jak można przegapić jedno dziecko podczas badań? Zdaniem Macieja Jędrzejko jest to możliwe, ale tylko w określonych przypadkach. Najlepiej więc wykonywać USG już w pierwszym trymestrze, gdy wszystko jest widoczne. Co więcej, specjalista zaleca też wizytę w centrum badań prenatalnych. - Ja zawsze mam taką zasadę, że moje pacjentki ogląda dwóch lekarzy, ja i jeszcze ktoś.

- Jeżeli ciąża jest rozpoznana przed 10. tygodniem, to nie da się tego przeoczyć, widać wszystkie pęcherzyki ciążowe. Jeżeli mama zgłosiła się po 20. tygodniu ciąży, to przykładamy głowicę i widzimy plątaninę nóg, głów. Jak się uda zmierzyć jeden parametr, to dziecko się już rusza. W ciąży jednopłodowej USG trwa 15 min., przy bliźniakach 30 min., a przy trojaczkach nawet godzinę - powiedział lekarz.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości