Pandemia COVID-19 a rozwój dziecka
Pandemia COVID-19 odcisnęła swe piętno na wielu osobach. Okazuje się, że nie oszczędziła również niemowląt. Naukowcy zauważyli bowiem, że średnie wyniki dzieci urodzonych w 2020 oraz 2021 r. są znaczenie gorsze w porównaniu do tych z lat wcześniejszych. Z ich analizy dowiadujemy się, że dzieci, które przyszły na świat w pandemii uzyskały dwie wartości odchylenia standardowego (umiejętności komunikacyjnych oraz motoryki). Jak to możliwe? Zdaniem naukowców głównymi przyczynami są:
- stres rodziców;
- niekorzystne warunki rozwoju związane z profilaktyką epidemiologiczną;
- częściowe odizolowanie rodzin od społeczeństwa: brak możliwości zabawy najmłodszych z rówieśnikami, niepoznawanie nowych osób i miejsc, ograniczony dostęp do żłobków i przedszkoli;
- rodzice pracujący zdalnie nie byli w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu swoim pociechom.
Ciąża w dobie pandemii
Na tym nie koniec. Naukowcy wykazali też, że stres związany z pandemią podczas ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Przeprowadzili badanie na grupie 8 tys. ciężarnych. Okazało się, że prawie połowa z nich doświadczyła stanów lękowych, a 1/3 – objawów depresji. Trzy miesiące po urodzeniu przez respondentki dziecka zbadano mózgi niemowląt. Naukowcy zaobserwowali zmiany strukturalne w obrębie połączeń ciała migdałowatego z korą przedczołową u tych maluchów, u których matki zmagały się z wysokim poziomem stresu.
Zobacz wideo: Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Naukowcy twierdzą jednak, że większość dzieci w kolejnych latach będzie rozwijać się prawidłowo, przy czym zaznaczają, że może wzrosnąć procent najmłodszych mających różne problemy (szczególnie u dzieci z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym).
Zobacz też:
- Różne podejścia do restrykcji covidowych w Europie. Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce?
- Piąta fala koronawirusa - jak obecnie wpływa na szpitale? Ministerstwo chce zmniejszyć ilość łóżek
- Kiedy pożegnamy się z maseczkami ochronnymi? Ekspert wskazuje termin
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: biotechnologia.pl/onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images