Dziecko

Pandemia COVID-19 negatywnie wpływa na rozwój dzieci. Dotyczy to również niemowląt

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
biotechnologia.pl/onet.pl
Dziecko

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Związany z nią stres rodziców i izolacja społeczna obijają się negatywnie na zdolnościach rozwojowych najmłodszych - wynika z badań naukowców z Advanced Baby Imaging Lab na Brown University. Czy możemy temu zapobiec?

Pandemia COVID-19 a rozwój dziecka

Pandemia COVID-19 odcisnęła swe piętno na wielu osobach. Okazuje się, że nie oszczędziła również niemowląt. Naukowcy zauważyli bowiem, że średnie wyniki dzieci urodzonych w 2020 oraz 2021 r.  są znaczenie gorsze w porównaniu do tych z lat wcześniejszych. Z ich analizy dowiadujemy się, że dzieci, które przyszły na świat w pandemii uzyskały dwie wartości odchylenia standardowego (umiejętności komunikacyjnych oraz motoryki). Jak to możliwe? Zdaniem naukowców głównymi przyczynami są:

  • stres rodziców;
  • niekorzystne warunki rozwoju związane z profilaktyką epidemiologiczną;
  • częściowe odizolowanie rodzin od społeczeństwa: brak możliwości zabawy najmłodszych z rówieśnikami, niepoznawanie nowych osób i miejsc, ograniczony dostęp do żłobków i przedszkoli;
  • rodzice pracujący zdalnie nie byli w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu swoim pociechom.

Ciąża w dobie pandemii

Na tym nie koniec. Naukowcy wykazali też, że stres związany z pandemią podczas ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu. Przeprowadzili badanie na grupie 8 tys. ciężarnych. Okazało się, że prawie połowa z nich doświadczyła stanów lękowych, a 1/3 – objawów depresji. Trzy miesiące po urodzeniu przez respondentki dziecka zbadano mózgi niemowląt. Naukowcy zaobserwowali zmiany strukturalne w obrębie połączeń ciała migdałowatego z korą przedczołową u tych maluchów, u których matki zmagały się z wysokim poziomem stresu.

Zobacz wideo: Problemy natury psychologicznej

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Naukowcy twierdzą jednak, że większość dzieci w kolejnych latach będzie rozwijać się prawidłowo, przy czym zaznaczają, że może wzrosnąć procent najmłodszych mających różne problemy (szczególnie u dzieci z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym).

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: biotechnologia.pl/onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości