Cała prawda o odpieluchowaniu. Ekspertka obala mit, w który wierzą rodzice

Autor:
Berenika
Olesińska
Jak odpieluchować dziecko?
Jak odpieluchować dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Pieluchy są zbawiennym elementem codziennej higieny w pierwszych miesiącach życia niekontrolującego samodzielnie potrzeb fizjologicznych dziecka. Ich wydłużone stosowanie może jednak przynieść negatywne skutki dla rozwoju pociechy. Kiedy i jak odpieluchować malucha? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z doradcą rodzicielskim i pedagogiem Mariolą Kurczyńską.

Odpieluchowanie dziecka - kiedy rozpocząć proces?

Obecna w Dzień Dobry TVN Mariola Kurczyńska zwróciła uwagę, że wbrew powszechnie panującym przekonaniom odpieluchowanie nie jest wcale zadaniem dziecka, lecz obowiązkiem rodziców, którzy powinni przygotować malucha do porzucenia pampersów i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych do nocnika. Kiedy pociecha musi pożegnać się na dobre z pieluchą?

- Nie jest to określone, jednak uważam, że do wieku 3 lat dziecko powinno już być odpieluchowane. Mało które nie jest na to gotowe. (...) Odpieluchowanie jest procesem, a nie punktem - zaznaczyła ekspertka.

Doradczyni rodzicielska obaliła również popularne wśród rodziców wyobrażenie o zachowaniu odpowiedniej kolejności w rozwoju malucha. - Jestem za tym, żeby zaczynać oswajać z nocniczkiem, zanim dziecko nauczy się mówić. Dziecko nie musi umieć mówić do odpieluchowania. To jest wielki mit, w jaki rodzice wierzą - uświadamiała przed kamerami.

Oznaki dziecka gotowego do odpieluchowania:

  • stabilnie siedzi,
  • jest zdrowe,
  • nie chce zakładać pieluchy,
  • samo ściąga pieluchę lub domaga się zmiany,
  • lubi przebywać bez pieluszki,
  • pieluszka coraz dłużej jest sucha,
  • komunikuje potrzebę niewerbalnie (poprzez wyraz twarzy, charakterystyczne ruchy ciała, szukanie ustronnego miejsca),
  • komunikuje potrzebę werbalnie (poprzez proste słowa lub monosylaby np. si).

W jaki sposób odpieluchować dziecko? Porady ekspertki

Według doradczyni rodzicielskiej Marioli Kurczyńskiej dziecko już w 9. lub 10. miesiącu życia może nawiązywać tzw. więź z nocniczkiem. Pełen proces odpieluchowania warto rozpocząć, gdy maluch ma około 12-14 miesięcy. Jak się do tego zabrać?

- Musimy uczyć mózg odpowiednich skojarzeń. Nazywa się to neuroasocjacja, (...) jeżeli zdejmiemy dziecku pieluszkę i posadzimy na chwilę [na nocniku - przyp. red.] nie dla efektu, ale tylko po to, aby oswoić, przygotować. (...) Warto ściągać na chwilę pieluszkę, przynajmniej po spaniu. Zrobi - dobrze. Nie zrobi - drugie dobrze - tłumaczyła specjalistka.

Mariola Kurczyńska podkreśliła, że rodzic musi znaleźć odpowiedni czas na to, by towarzyszyć dziecku podczas procesu odpieluchowania.

- Jakieś 7-14 dni, żeby tego nie robić pomiędzy jednym a drugim wyjazdem albo na wyjeździe. Żeby tego nie robić pod presją czasu, bo zaraz do żłobka. Albo żeby nie robić tego, kiedy odstawiamy od piersi, kiedy się przeprowadzamy, kiedy są duże zmiany życiowe - wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości