Dziecko

Niemowlę budzi się z płaczem - dlaczego? Twój maluch nie może przespać nocy?

Dziecko

Autor:
Adrian
Adamczyk
Thanasis Zovoilis/Getty Images

Większość młodych rodziców jest przygotowana na to, że nie raz dziecko obudzi ich w nocy. Mimo to często z niepokojem zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. Czasem nawet co godzinę.

Przyczyn takich nieprzyjemnych pobudek może być wiele. Jednak czy powinny one być powodem do zmartwień dla świeżo upieczonych rodziców? Na szczęście najczęściej przyczyny są zupełnie naturalne, chociaż zawsze warto trzymać rękę na pulsie i obserwować swoją pociechę.

Niemowlę budzi się z płaczem - naturalne przyczyny

Bardzo częstą przyczyną tego, że niemowlę budzi się z płaczem jest po prostu nadmiar bodźców, które dziecko odebrało w ciągu dnia. Młody, nieukształtowany jeszcze odpowiednio układ nerwowy malca nie radzi sobie jeszcze do końca z otaczającą go rzeczywistością. Niemowlę nie potrafi jeszcze skupić się na jednej rzeczy i wszystko dobiera z równą intensywnością. Sen jest doskonałą okazją, by przetworzyć wszystko to, co niemowlak odebrał w ciągu dnia. Dlatego czasem Twoja pociecha może obudzić się z płaczem i krzykiem. Choć nam wydaje się wtedy, że dzieje się to zupełnie bez powodu i zaczynamy się niepokoić, taka sytuacja jest całkowicie naturalna. Powinniśmy wtedy starać się uspokoić malucha, przede wszystkim dając mu bliskość, a tym samym okazując swoje wsparcie. To powinno uspokoić dziecko.

Inne naturalne przyczyny zwykle są łatwiejsze do rozpoznania, np. konieczność przewinięcia czy nakarmienia niemowlaka, który, gdy jest głodny, często wkłada paluszki do buzi i zaczyna mlaskać. W tym drugim przypadku nocne pobudki mogą mieć nawet pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy. W mleku mamy w czasie nocy znajduje się bowiem więcej kalorii oraz składników pomagającym w rozwoju mózgu, jak serotonina czy tryptofan.

Pobudka z płaczem - zadbaj o spokój malucha

Gdy niemowlę budzi się z płaczem w nocy przyczyną może być też nadmiar bodźców z zewnątrz już w trakcie snu naszej pociechy. Sen niemowlaka jest bowiem znacznie płytszy niż starszego dziecka, a zwłaszcza osoby dorosłej, dlatego nietrudno jest go z niego wyrwać. Najłatwiej jest zakłócić spokój malca na 20 minut po zaśnięciu, a potem co ok. 45-50 minut. Jest to częsta odpowiedź na pytanie, dlaczego dziecko budzi się z płaczem co godzinę . Spróbuj zminimalizować ryzyko. Postaraj się o dobre zaciemnienie i wyciszenie pomieszczenia, w którym śpi maluch. Mniejsza liczba bodźców z zewnątrz ułatwi zasypianie. Możesz też spróbować specjalnych maskotek, które wytwarzają kojący, szumiący dźwięk. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę w pokoju. Dla pełnego komfortu małe dzieci potrzebują nieco wyższej niż osoby dorosłe. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio jej wyregulować, a maluch często budzi Cię płaczem, spróbuj po prostu założyć mu dodatkowe ubranko. Nie przegrzewaj go jednak. Przesada w każdą ze stron może obudzić dziecko.

Dziecko budzi się z płaczem - ząbkowanie

Częstym czynnikiem, który powoduje, że dziecko budzi się z płaczem jest ząbkowanie . Aby to sprawdzić, możesz delikatnie dotknąć palcem dziąseł malucha. Jeżeli wyczujesz na nich zgrubienia, prawdopodobnie udało Ci się odnaleźć przyczynę nieprzespanych nocy. Jak złagodzić związane z tym dolegliwości? Dobrym sposobem często są specjalne gryzaki dla dzieci. Warto przed podaniem ich maluchowi włożyć je do lodówki, by dodatkowo pomogły uśmierzyć ból. Niektórzy rodzice, zamiast tego, wykorzystują skórkę od chleba. W aptece można znaleźć też specjalne żele do smarowania dziąseł. Niekiedy, gdy problem jest wyjątkowo duży, dziecku podaje się leki przeciwbólowe. Jednak takie rozwiązanie zawsze musi być skonsultowane z pediatrą.

Płacz z powodu dolegliwości bólowych - czy to zawsze niebezpieczne?

Dziecko budzi się z krzykiem również z powodu bólu brzucha, najczęściej wywołanego kolką. Nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, lecz, niestety, bardzo uciążliwa. Charakterystyczne objawy to naprężanie ciała, zaczerwieniona buzia, płacz dochodzący nawet do trzech godzin w ciągu doby, nadmierne pocenie i nasilenie się dolegliwości po karmieniu. Ta przypadłość dotyczy wielu niemowląt, szczególnie do 5. miesiąca życia. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza, który wykluczy inne przyczyny dolegliwości, np. alergie pokarmowe lub refluks.

Niestety czasem problem może być poważniejszy. Dlatego gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, w tym nietypowe zachowanie swojego dziecka, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Niemowlęta są bardzo delikatne i nawet niewielki problem ze zdrowiem może wywołać niebezpieczne konsekwencje.

Sytuacja, w której niemowlę często budzi się z płaczem może mieć różne przyczyny. Czasem przejmujemy się, że z naszą pociechą dzieje się coś złego, podczas gdy źródłem niezadowolenia i rozdrażnienia jest uwierająca ją metka od ubranka. Co nie oznacza, że mamy lekceważyć takie zachowanie. Zawsze lepiej upewnić się, że nasze dziecko jest bezpieczne.

Zobacz wideo:

Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
Pierwsze dni dzieci w przedszkolu
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości