Dziecko

Gotowanie z dzieckiem na rękach? To możliwe. Dietetyczka radzi, jak szybko wykonać zdrowy obiad

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Łukasz Kowalski
(Od)wagi dzieciaki – czym skorupka za młodu nasiąknie
(Od)wagi dzieciaki – czym skorupka za młodu nasiąknieDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Gdy w domu pojawia się dziecko, mamy w natłoku obowiązków zapominają o sobie. Tymczasem zdrowa i zbilansowana dieta dotyczy nie tylko maluchów, ale także i dorosłych. Małgorzata Jackowska, dietetyczka pokazała, jak szybko wykonać zdrowy obiad z dzieckiem na rękach.

Warsztaty – gotowanie z maluchem na rękach

Małgorzata Jackowska zorganizowała warsztaty dla świeżo upieczonych mam i pokazała, że zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy kilka minut, by przygotować zbilansowany posiłek, który pozytywnie wpłynie na zdrowie naszej rodziny.

- Kiedy pojawia się dziecko, największym wyzwaniem jest to, aby mamy jadły. Największym przełomem w myśleniu było to, żeby zacząć gotować dla siebie, a nie dla dziecka – powiedziała jedna z pań. Jakie zatem posiłki przygotować, aby mogły je zjeść zarówno mamy, jak i dzieci?

(Od)wagi dzieciaki – piramida żywienia
(Od)wagi dzieciaki – piramida żywienia Dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia, pomaga także utrzymać prawidłową masę ciała. Z czego powinna się składać piramida żywienia? Źródło: Dzień Dobry TVN

- Mamy niemowląt i małych dzieci mają dużo obaw o jedzenie i o żywienie dzieci. Boją się też o to, czy one mogą jeść różne produkty podczas karmienia piersią. Tymczasem taka zdrowa zbilansowana i różnorodna dieta, którą zalecamy dorosłym, jest również dobra dla niemowląt i małych dzieci. Nie trzeba bardzo dużych modyfikacji zdrowego jadłospisu. Niemowlęta potrzebują jednak trochę inaczej przygotowanych posiłków. Przede wszystkim bez soli i cukru – powiedziała.

Odżywanie podczas karmienia piersią

Mamy karmiące piersią powinny zwracać szczególną uwagę na dietę. Należy pamiętać o dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

- Ich dieta powinna zawierać więcej białka, dlatego, że wymaga tego produkcja mleka. Źródłem białka mogą być mięso i ryby, jajka, produkty roślinne – tofu czy nasiona roślin strączkowych, ale też nasiona i orzechy oraz pełnoziarniste produkty zbożowe – powiedziała dietetyczka Małgorzata Jackowska, a następnie wraz z mamami przygotowała obiad w dwóch wersjach – mięsnej i wegetariańskiej.

Przepis na makaron z kurczakim/tofu

Składniki na makaron z kurczakim/tofu:

  • tofu albo kurczak
  • cebula
  • czosnek
  • seler naciowy
  • przyprawy
  • passata pomidorowa
  • cukinia
  • makaron pełnoziarnisty
  • oliwa

Jak przygotować danie krok po kroku? Zobaczcie wideo.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości