Psychologia

Nie musisz osiągnąć sukcesu przed trzydziestką. Poradnik dla zagubionych

Psychologia

Autor:
Berenika
Olesińska
„Mam nadzieję” – przewodnik dla zagubionych
„Mam nadzieję” – przewodnik dla zagubionychDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Nakładana zarówno przez społeczeństwo, jak i nas samych, presja potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Pogłębia stan niezadowolenia z własnego wyglądu, intelektu i osiągnięć. Nie zdążyliśmy jeszcze nacieszyć się dorosłością, a już czujemy, że nasza egzystencja nie ma sensu, ponieważ nie osiągnęliśmy spektakularnego sukcesu. Dotyka Cię ten problem? Z pomocą przychodzi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

"Mam nadzieję" - poradnik dla zagubionych

„Mam nadzieję” to nowa książka Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, pisarki i blogerki znanej jako Zwierz Popkulturalny. Znajdziemy w niej egzystencjalne, nurtujące wielu czytelników pytania: Czy nasze życie ma deadline? Czy każdy musi być bogaty? Czy żyjemy w najgorszym kraju na świecie? Czy jeśli napijemy się z plastikowego kubeczka, to aresztuje nas ekologiczna policja?

Odpowiedzi zawarte na kartkach poradnika niosą spokój i ukojenie szczególnie tym, którzy nie mogą oprzeć się wrażeniu, że nie potrafią sprostać wszystkim wymaganiom świata, ale i tym, którzy popadli w poczucie przygnębienia i uważają, że jest już za późno, by cokolwiek zmienić. Książka nie obiecuje, że wszystko będzie dobrze, ale zapewnia, że nie będzie najgorzej.

- Taki był pomysł, żeby ta książka była punktem, w którym możemy się zatrzymać i pomyśleć, w którym miejscu jesteśmy w naszym życiu. Zastanowić się, co dalej i jednocześnie się nie bać - tłumaczy w Dzień Dobry TVN autorka.

Sukces przed trzydziestką vs presja otoczenia

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk wie, jak trudno sprostać oczekiwaniom dzisiejszego świata - pełnego konsumpcyjnego piękna; sztucznej, promowanej w social mediach idealności oraz zewsząd spływających sukcesów. Wie też, jak poradzić sobie z natłokiem negatywnych myśli, które podpowiadają, że nasze życie nie jest wystarczająco kolorowe.

- To kwestia perspektywy. Kwestia osadzenia się w rzeczywistości i zdawania sobie sprawy, że to nie jest tak, że jest albo głupia nadzieja, albo mądre czarnowidztwo. To wszystko jest gdzieś pomiędzy. Dzieją się rzeczy złe, dzieją się rzeczy dobre jednocześnie i musimy się w tym odnaleźć. Z nadziei bierzemy energię, żeby móc cokolwiek zaradzić i zmienić - wyjaśnia w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem.

Pisarka zauważa przerażającą tendencję - coraz więcej młodych osób nie widzi sensu życia jedynie dlatego, że nie osiągnęło przed 30. rokiem życia spektakularnego sukcesu. Czajka-Kominiarczuk przypomina więc, żeby nie wierzyć w każdy kadr szczęścia, który pokazują nam inni, ponieważ przysłania on co najmniej kilka szarych obrazków równie szarej codzienności.

- Sukcesy są publiczne, porażki są prywatne. Rozglądamy się wokół i widzimy, że każdy odniósł sukces. Tymczasem każdy tez poniósł jakąś porażkę, tylko trzymamy ją blisko siebie - przekonuje blogerka.

Z naszego materiału wideo dowiecie się, jaki wpływ na poprawienie komfortu życia może mieć lektura poradnika "Mam nadzieję".

Nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo? Wszystkie odcinki dostępne są na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości