Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa - kiedy się go obchodzi?

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa - kiedy się go obchodzi?
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa - kiedy się go obchodzi?
Źródło: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images
Luty to miesiąc chorób rzadkich. W tym miesiącu obchodzi się Światowy Dzień Walki z Rakiem, a 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Kiedy został zapoczątkowany i czemu ma służyć?

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa - co to za dzień?

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa obchodzony jest 15 lutego, 11 dni po Światowym Dniu Walki z Rakiem. Organizowany jest przez International Confederation of Childhood Cancer Parent Organizations, czyli Międzynarodową Konfederację Organizacji Rodziców Chorych na Raka u Dzieci. Ustanowiony został w 2000 roku w Paryżu. W Polsce istnieje kilka organizacji, które pomagają dzieciom dotkniętym nowotworem. Są nimi, między innymi, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową KOLIBER z Krakowa i Fundacja dr Clown z Gdańska. Ich celem jest wspieranie dzieci chorych na raka. Ochotnicy i wolontariusze mają na celu rozweselenie małych pacjentów, których dotknął ciężki los. 

W Polsce co roku diagnozowane są różnego rodzaju choroby nowotworowe u około 1200 dzieci do 18. roku życia. Najczęstsze są białaczki oraz choroby układu krwiotwórczego, które stanowią około 26 proc. wszystkich nowotworów u dzieci. 

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa - co ma na celu?

Organizatorzy, którzy ustanowili ten dzień, chcieli zwrócić szczególną uwagę na małych pacjentów cierpiących na tak poważne choroby, jakimi są nowotwory. Święto ma podnosić świadomość, że dzieci również mogą chorować na ciężkie choroby, a także uzmysłowić potrzebę wykonywania badań diagnostycznych. Celem, równie istotnym, jak pozostałe, jest uświadamianie, jak istotna jest pomoc nie tylko dzieciom, ale również ich rodzinom. 

Organizacja, która zaingurowała obchody tego dnia miała na celu nie tylko zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci chorych na raka, ale także zmniejszenie, a jeśli to możliwe to wyeliminowanie, bólu oraz cierpienia wśród tej grupy pacjentów. Obecnie w Polsce wyleczalność nowotworów dziecięcych wynosi 85 proc. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Warto Wiedzieć/onkonet

Źródło zdjęcia głównego: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości