Dziecko

Dieta na płodność. Te produkty powinny znaleźć się w jadłospisie przyszłych rodziców

Dziecko

Autor:
Patrycja
Sibilska
Gotująca para

Głównym czynnikiem wpływającym na płodność jest wiek przyszłych rodziców, jednak nie bez znaczenia jest także środowisko w jakim żyją, stres, aktywność fizyczna, uwarunkowania genetyczne i oczywiście dieta.

Odpowiednio zbilansowana dieta, a co za tym idzie prawidłowa waga mają ogromny wpływ na to jak szybko dojdzie do zapłodnienia. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga u kobiet zaburzają pracę jajników, a te prawidłowo funkcjonują tylko kiedy równowaga energetyczna jest zachowana. Również u mężczyzn problem z wagą ma duże znaczenie podczas starań o dziecko. Nadwaga i otyłość u panów wpływa na zmniejszenie ilości nasienia, zmianę budowy i żywotności plemników, stężenie testosteronu oraz zaburzenia erekcji. 

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jaka powinna być dieta kobiety wspomagająca płodność

Kobiety planujące ciążę powinny spożywać produkty jak najmniej przetworzone, bogate w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne. Warto, aby talerz przyszłej mamy obfitował w wysokiej jakości warzywa i owoce, grube kasze i makarony oraz pieczywo z pełnego przemiału, o ile nie cierpi ona na dolegliwości ze strony układu trawiennego. Zielony talerz, czyli zielone warzywa i świeże owoce, pełnią szczególnie korzystną rolę. Płodności sprzyja także białko roślinne. Warto więc zastąpić część mięsa w jadłospisie, szczególnie czerwonego, roślinami strączkowymi, np. soczewicą, ciecierzycą, fasolą, grochem. Kolejnym ważnym składnikiem diety wzmagającej płodność są jednonienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem jest np. oliwa z oliwek. Ogromne znaczenie mają zdrowe tłuszcze, czyli tłuste ryby morskie, awokado, orzechy i nasiona bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które także korzystnie wpływają na organizm przyszłej mamy.

Jaka powinna być dieta mężczyzn wspomagająca płodność

W diecie mężczyzn kluczową rolę pełnią przeciwutleniacze, które wykazują działanie ochronne organizmu poprzez usuwanie nadmiaru wolnych rodników. Podobnie jak w przypadku kobiet, tak w diecie przyszłego taty powinny królować świeże, sezonowe warzywa i owoce. Są one doskonałym źródłem wielu przeciwutleniaczy, m.in. witaminy C oraz karotenoidów. Cennym ich źródłem jest papryka, świeże pomidory, czarne porzeczki, marchew, brokuły, brzoskwinie. Składniki mineralne, które wpływają na jakość nasienia to m.in. selen, cynk i miedź. Wbrew przyjętej opinii, że tylko przyszła mama powinna dbać o przyjmowanie kwasu foliowego, jego suplementacja dotyczy także mężczyzn, dodatkowo powinni oni wspomagać organizm cynkiem. Produkty bogate w ten pierwiastek to: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryby, mięso, jaja, a niewyczerpanym naturalnym źródłem kwasu foliowego są ciemnozielone warzywa, zwłaszcza liściaste. Ryby i nasiona roślin strączkowych to dodatkowa dawka niezbędnego w całym procesie selenu.

Menu przyszłych rodziców jest więc bardzo zbliżone i tu należy się ukłon matce naturze, która łączy pary nie tylko w sypialni, ale i w kuchni, bo wspólne gotowanie posiłków nie powinno nastręczać żadnych problemów.

Lista produktów dla obojga przyszłych rodziców

Produkty z których skomponujecie wspólne posiłki:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe, np. grube kasze, brązowy ryż, zarodki i kiełki zbóż bogate w błonnik, selen, cynk i kwas foliowy,
  • świeże, sezonowe warzywa i owoce,
  • chude mięsa i mleko, a także jego przetwory,
  • jaja jako źródło witaminy B6,
  • tłuste ryby morskie takie jak: makrela, łosoś, sardynki,
  • oliwa z oliwek, awokado,
  • orzechy, pestki słonecznika, pestki dyni, nasiona lnu, sezam.

Proces starania się o dziecko bywa chwilami bardzo trudny i wyczerpujący dla obojga partnerów. Warto więc zadbać o swoje zdrowie jak najwcześniej i pamiętać, że rozpoczęcie starań to przede wszystkim regularne współżycie, a jeśli dodacie do tego wspólne kulinarne przygody, może to być najprzyjemniejszy wspólny czas.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

Pozostałe wiadomości