Starała się o dziecko 10 lat. "To odbiera ci pewną część ciebie"

Przez 10 lat starała się o dziecko
Źródło: Dzień Dobry TVN
Według statystyk półtora miliona par w Polsce boryka się z problemem niepłodności. Zamiast więc zamiatać temat pod dywan, warto otwarcie o nim mówić i edukować społeczeństwo. O swojej wyboistej drodze do szczęścia opowiedziała nam Narine Szostak, twórczyni kampanii #N97 oraz propagatorka wiedzy o niepłodności, która o dziecko starała się 10 lat.

Niepłodność – jak z nią walczyć?

Życie odmierzane testami ciążowymi, poczucie winy, niepewność, strach i rozpacz. Tak Narine opisuje rzeczywistość kobiet z diagnozą niepłodności.

- Moja walka o dziecko była absolutnie dewastująca psychicznie i fizycznie - przyznała. 10-letnia droga rozpoczęła się standardowo, jak u większości małżeństw. Po ślubie Narine zdecydowała z mężem, że nadszedł odpowiedni czas na powiększenie rodziny. Miała wówczas 25 lat. Decyzja o dziecku wymagała od pary nieco więcej czasu i cierpliwości. Gdy po dwóch latach starań wciąż się nie udawało, partnerzy zaczęli szukać przyczyny problemu.

Staranie się o dziecko jest fajne na początku, potem przychodzi taki czas, gdy jest śmiesznie, następnie przychodzi konsternacja, potem jest równia pochyła nawet do depresji. Przez dłuższy czas, gdy się starasz i nie wychodzi, to odbiera ci pewną część ciebie. Mijają miesiące i zastanawiasz się, dlaczego się nie udaje
- powiedziała Narine. 

Kobieta podkreśliła też, że niepłodność nigdy nie dotyczy jednostki, ona zawsze dotyczy pary. Nienależnie od tego, czy jest tam czynnik męski czy żeński, partnerzy zmagają się we dwoje z niepłodnością. – Warto pamiętać, by pierwsze kroki w celu diagnozowania niepłodności podejmować wspólnie. My po około 2-3 latach zdecydowaliśmy się na wizytę w klinice leczenia niepłodności. Tam rozpoczął się długi proces leczenia – opowiadała. Przy pomocy lekarzy para metodą in vitro doczekała się córeczki. Dziś dziewczynka ma już 4 latka.

Kampania #N97

Narine Szostak jest twórczynią kampanii #N97. Jak tłumaczyła, pragnie poszerzać wiedzę na temat niepłodności, gdyż otwarte mówienie o problemach znacznie zwiększa szanse na otrzymanie wsparcia. Co oznacza tajemniczy skrót?

- N97 to jest oznaczenie medyczne w klasyfikacji międzynarodowej choroby niepłodności. Celem tej kampanii było zwrócenie uwagi na chorobę i mówienie, że ona jest bardzo blisko - wyjaśniła.

Kampania ruszyła kilka dni temu, a jej inicjatorka już dostaje dziesiątki wiadomości od kobiet, które dokonały swoistego coming outu i otrzymały mnóstwo wsparcia od najbliższych.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości