Zdrowie

Do 2050 r. nawet 40 proc. mężczyzn może mieć problemy z płodnością. Czynników jest wiele

Zdrowie

Aktualizacja:

Problem niepłodności urósł w ostatnim roku do takiej skali, że coraz częściej nazywa się ją "chorobą społeczną". W Polsce dotyczy ponad 1,5 mln par. Marzena i Marcel starali się o dziecko przez kilka dobrych lat. W studiu Dzień Dobry TVN o problemie niepłodności mężczyzn rozmawialiśmy Jackiem Judyckim, urologiem i andrologiem oraz Przemysławem Saletą, który jest twarzą kampanii "Tata - najpiękniejsze słowo dla mężczyzny".

Marzena i Marcel znają się niemal połowę życia. W swoim związku doszli do etapu, na którym zapragnęli mieć dzieci. Niestety próby zajścia w ciążę były bezowocne. Jak się okazało po wizycie u lekarza, pan Marcel choruje na niepłodność.

- Byłam w szoku. Myślałam, że te ze mną jest problem. [...] Niepłodność się zdarza, ale przecież nie nam, nie ludziom świeżo po dwudziestce - wspominała pani Marzena.

Niepłodność dotyka coraz więcej par

- Były robione badania po wojnie, a potem co 10 lat i okazuje się, że my się degradujemy z dekady na dekadę. Problem niepłodności to jest ogromny problem społeczny. To nie dotyczy tylko społeczeństw tzw. zachodnich, ale całego świata - mówił dr Jan Karol Wolski.

- Jeżeli ten problem dalej będzie postępował w takim tempie, spodziewamy się, że w 2050 r. nawet 40 proc. mężczyzn może mieć problemy z płodnością - dodała Marta Górna ze Stowarzyszenia Nasz Bocian.

W sumie Marzena i Marcel starali się o dziecko przez 3 lata. Z pomocą przyszli im specjaliści. Dziś są rodzicami bliźniaków. Ich mama mówi, że na żadnym etapie starań o ciążę nie spodziewała się tak pomyślnego zakończenia ich historii. Pan Marcel przekonuje z kolei, że niepłodność to nie wyrok i mężczyźni nie powinni traktować tego, jak rany na ich męskości.

Problemy z płodnością u mężczyzn

Nasze studio odwiedzili Przemysław Saleta oraz Jacek Judycki, urolog i androlog. Lekarz wskazał na czynniki prowadzące do niepłodności u mężczyzn. - Styl życia, na pewno zanieczyszczenie środowiska. [...] Wpływ czynników środowiskowych to ok 30 proc. - tłumaczył.

Jak panowie mogą zwiększyć swoje szanse na zostanie ojcem? Jacek Judycki wyjaśniał, że trzeba przede wszystkim żyć zdrowo, nie nadużywać alkoholu, nie palić papierosów. - Zaleca się od 4-6 godzin umiarkowanego wysiłku fizycznego dziennie, powinno się też unikać stresu - dodał.

Na szczęście nie każda niepłodność jest niewyleczalna. W przypadku mężczyzn zależy to od m.in. od ilości plemników, ich szybkości i prawidłowej budowy.

- Myślę, że mężczyźni, którzy chcą mieć dzieci, powinni w pierwszej kolejności się badać, a nie starać w nieskończoność - zauważył Przemysław Saleta.

Jak kontynuował, wielu panów patrzy na siebie i ocenia męskość przez pryzmat płodności, a niepowodzenie na tym polu może być dla nich bardzo stresujące. Pamiętajmy o tym, że wizyta u lekarza, to pierwszy krok do odnalezienia sedna problemu.

Cała rozmowa z naszymi gośćmi do obejrzenia w materiale wideo:

Zobacz też:

Pandemia a branża turystyczna. Ile w tym roku będą kosztowały wakacje za granicą?

Sakkara w Egipcie – najstarsza nekropolia na świecie?

Niezwykła historia Starej Łeby. "To wszystko leży metry pod obecnymi wydmami"

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości