Psycholożka ostrzega rodziców przed "zagapiajkami". Wskazała inne sposoby na zajęcie dzieci

20230927-DDTVN-71
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bajki “zagapiajki”
Bajki “zagapiajki”
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Kto nie włączył dziecku bajki, żeby choć przez chwilę "siedziało spokojnie"? Tę metodę rodzice często stosują również w podróży, podczas jedzenia oraz czekania w kolejce do lekarza. Jak korzystać z technologii w mądry sposób? O tym opowiedziały nam: psycholożka Paulina Mierzejewska, medioznawczyni Magdalena Bigaj, medioznawczyni oraz aktorka Maria Konarowska.

Bajki – kiedy warto puszczać je dziecku?

Bajki same w sobie są dobre, rozbudzają wyobraźnię dziecka, a czasami pełnią terapeutyczną funkcję - pozwalają maluchowi oderwać się od tego, co je smuci albo czego się boi. Warunek jest jednak jeden. Bajki te muszą być czytane lub opowiadane, ponieważ kiedy dziecko słyszy narrację, wszystko może sobie wyobrazić. W takich sytuacjach jego mózg bardzo intensywnie pracuje i rozwija się. Bajka na ekranie jest już czymś zupełnie innym. Prostą formą, "podaną na gotowo" i jedyne co może dziecko zrobić, to odebrać ten przekaz.

WHO czy Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecają, by pokazywać animowane bajki dzieciom powyżej 2. roku życia. Czas spędzany przed ekranem nie powinien natomiast przekraczać godziny dziennie.

- Nie ma nic złego w puszczaniu bajek dzieciom. Ja też to robię, mimo że zajmuję się higieną cyfrową. Mam troje dzieci, nie przeżyłabym bez bajek. Obowiązują nas pewne zasady. Między 2. a 5. rokiem życia tego ekranu nie powinno być więcej niż godzinę - powiedziała Magdalena Bigaj.

Co istotne, liczy się także jakość – czyli bajka powinna być dostosowana do wieku dziecka. Obecnie w nowych produkcjach pojawia się dużo bodźców, co sprawia, że maluch jest pobudzony po obejrzeniu ich.

- To, co ja rekomenduję, to wybrać większy ekran, który będzie dalej od dziecka. Dziecko nie będzie sobie scrollowało i nagle od Świnki Peppy trafi do parodii pełnej wulgaryzmów. My nie musimy kończyć kursów z higieny, tylko być wrażliwi i obserwować dziecko. Jeżeli zauważymy, że jest nerwowe po bajkach, być może jest ich za dużo. Ważny jest też kontekst, w jakim ta bajka jest oglądana, żeby to nie było przed snem, podczas karmienia dziecka i żeby nie zastępowało to relacji z dzieckiem – powiedziała Magdalena Bigaj.

Co zamiast bajki?

Bajki puszczane na telewizorze, laptopie, tablecie czy telefonie nie są jedyną opcją, by zająć malucha. Jak zauważyła psycholożka Paulina Mierzejewska, alternatyw jest wiele. Wśród propozycji, które wymieniła znalazły się składane ludziki, gry i zagadki edukacyjne, zdrapywanki, kolorowanki wodne.

- Zachęcam rodziców, żeby próbowali innych sposobów. Dziecko zainteresuje się nowymi pasjami, a my stworzymy z nim lepszą relację - powiedziała Paulina Mierzejewska.

Co ważne, dorośli muszą dawać maluchom przykład. Zatem spędzając z nimi czas, nie powinni patrzeć w telefon, tylko skupić się na tym, co tu i teraz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości