Dziecko

12-letnia Zuzanna walczy z otyłością. "Chodziliśmy po lekarzach, wszyscy się dziwią, dlaczego cały czas tyję"

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Magda Nabiałczyk
„Z całego serca chcę pomoc córce”
„Z całego serca chcę pomoc córce” Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zuzanna to 12-latka z Gdyni, uwielbia wodę i pływanie. Pomimo aktywnego trybu życia dziewczynka zmaga się z otyłością. Mama Zuzi napisała do naszej redakcji wzruszający list. - Chcę jej z całego serca pomóc, jednak sytuacja mnie przerosła. Nie potrafię sobie poradzić z ciągle rosnącą wagą córki. Widzę, że ona przestaje radzić sobie psychicznie - przyznała pani Patrycja.

Otyłość w czasie pandemii

Problem zaczął narastać w czasie pandemii, gdy Zuzanna nie miała dostępu do zajęć sportowych. Wcześniej dziewczyna przez kilka lat trenowała w drużynie cheerleaderek. Na zajęcia chodziła trzy razy w tygodniu. Niestety ze względu na problemy zdrowotne trenerka zawiesiła uczennicę. Nastolatka nie mogła zrozumieć tej decyzji.

- Było bardzo ciężko, był płacz, bunt, musiała zrezygnować z czegoś, co robiła przez kilka lat. W zamian zostały wykupione dodatkowe lekcje basenu – opowiadała mama. Ze względu na lockdown i zamknięcie ośrodków sportowych lekcje pływania zostały jednak wstrzymane. Zuzanna przesiadywała w domu, zaczęła też więcej jeść.

(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie Jak skutecznie walczyć z otyłością u dzieci? Źródło: Dzień Dobry TVN

Pomoc dietetyka

Kiedy waga dziewczynki zaczęła przekraczać normę, cała rodzina zaangażowała się w pomoc. Domownicy zmienili tryb odżywiania, pojawiło się mniej słodyczy, a słodkie napoje zamienili na wodę. Pani Patrycja po poradę zgłosiła się także do dietetyka, który rozpisał plan żywieniowy. W 3 miesiące Zuzanna schudła 8 kg. Niestety waga wróciła.

Chodziliśmy po lekarzach, wszyscy się dziwią, dlaczego ona cały czas tyje, a uprawia tyle sportu

Zuzanna dziś sama pilnuje swojej diety i świadomie wybiera produkty. Bardzo zależy jej na tym, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy i nie ukrywać się już za luźnymi bluzami.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Magda Nabiałczyk

Pozostałe wiadomości