Newsy

ZUS wysyła specjalne listy do emerytów i rencistów. Dlaczego warto je zachować?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
infor.pl
emerytka czyta list od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłacanie trzynastych emerytur. Świadczenie otrzymało 8,5 miliona emerytów i rencistów. Na potwierdzenie tego z ZUS wysyłane będą specjalne listy. Dowiedz się, dlaczego warto je zachować.

List od ZUS dla emerytów i rencistów

List od ZUS-u dostaną emeryci i renciści, którzy otrzymali trzynaste emerytury. Lepiej dokładnie go przeczytać i zachować. Zawarte są w nim m.in. informacje o wysokości jednorazowej wypłaty. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w 2022 roku trzynastki są nietypowe. Jeśli coś nie będzie się zgadzało w wypłacie, list może pomóc wyjaśnić sprawę.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

W tym roku trzynastka wynosi 1 338,44 zł brutto. Z tej kwoty została pobrana składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. Wyjątkowo trzynaste świadczenia zostały zwolnione z podatku dochodowego. W związku z tym kwota emerytury na rękę wyniosła 1 217,98 zł.

List od ZUS - co zawiera?

W kopercie od ZUS będą dwa pisma. Jedno będzie zawierało informacje o wypłaconej trzynastce, a drugie decyzję o wysokości emerytury lub renty po marcowej waloryzacji.

Trzynastki wypłacone zostały wszystkim seniorom w takiej samej kwocie, bez względu na to, ile wynosi ich emerytura lub renta. Wyjątkiem były wyłącznie osoby pobierające rentę rodzinną – w ich przypadku na jedno świadczenie przysługiwała tylko jedna trzynastka. W sytuacji, kiedy do renty uprawnionych było kilku członków rodziny, trzynastka rozdzielana była między nimi. Niewykluczone jednak, że dojdzie do jakiejś pomyłki. Dlatego warto zachować list od ZUS.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: infor.pl

Źródło zdjęcia głównego: MartinPrescott/Getty Images

Pozostałe wiadomości