Zofia Nasierowska w Google Doodle. To ona portretowała elity z ubiegłego wieku

Zofia Nasierowska w Google Doodle. Kim była i z czego zasłynęła?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fotografia analogowa przeżywa renesans
Fotografia analogowa przeżywa renesans
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Google Doodle uczcił pamięć Zofii Nasierowskiej, wybitnej polskiej fotografki. Z tej okazji przygotował specjalną grafikę inspirowaną jej dorobkiem. Co osiągnęła i jakie nagrody zdobyła? Gdzie publikowano jej sztukę?

Zofia Nasierowska w Google Doodle

W Google Doodle uczczono 85. rocznicę urodzin Zofii Nasierowskiej, która uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich fotografek swojej epoki. Jej prace były wielokrotnie nagradzane, także na konkursach międzynarodowych. Artystka specjalizowała się w portretach. 

Z tej okazji przeglądarka Google zmieniła swoje logo na ilustrację aparatu. W jego obiektywie widzimy również portret Zofii Nasierowskiej z młodości. Doodle wyświetla go nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, na Islandii, w Peru, w Chile oraz w Argentynie. 

Kim była Zofia Nasierowska?

Zofia Wiesława Nasierowska-Majewska urodziła się 24 kwietnia 1938 roku w Łomiankach. Była artystką fotografem i specjalizowała się w wykonywaniu portretów. Wydała również pięć książek, związanych nie tylko z fotografią, ale również obyczajowością polską. Została uhonorowana tytułem Artiste FIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej). W 2003 r. odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w wieku 73 lat (3.10.2011) w Warszawie. 

Swoją przygodę z fotografią rozpoczęła już w wieku 7 lat, a gdy miała 11 lat, wzięła udział w pierwszej wystawie. Uczyła się pod okiem swego ojca, również fotografa, Eugeniusza Nasierowskiego. Następnie uczyła się w technikum fototechnicznym i ukończyła studia na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na swoim koncie miała wystawy nie tylko w kraju, ale i za granicą, m.in. w Glasgow, Londynie, Sztokholmie czy Budapeszcie. 

To ona wykonała znaczną część portretów polskich artystów z XX wieku, takich jak Krystyny Jandy, Anny German, Piotra Fronczewskiego, Romana Polańskiego, Ireny Santor i innych. Choroba oczu zmusiła ją do zaprzestania fotografowania po 35 latach pracy. Jej zdjęcia ukazały się na okładkach publikacji i magazynów w latach 60. i 70., m.in. Przekroju, Zwierciadła, Ekranu i innych. W 1956 roku została zaproszona do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZAPF) oraz wpisana do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!