Zofia Nasierowska w Google Doodle
W Google Doodle uczczono 85. rocznicę urodzin Zofii Nasierowskiej, która uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich fotografek swojej epoki. Jej prace były wielokrotnie nagradzane, także na konkursach międzynarodowych. Artystka specjalizowała się w portretach.
Z tej okazji przeglądarka Google zmieniła swoje logo na ilustrację aparatu. W jego obiektywie widzimy również portret Zofii Nasierowskiej z młodości. Doodle wyświetla go nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, na Islandii, w Peru, w Chile oraz w Argentynie.
Kim była Zofia Nasierowska?
Zofia Wiesława Nasierowska-Majewska urodziła się 24 kwietnia 1938 roku w Łomiankach. Była artystką fotografem i specjalizowała się w wykonywaniu portretów. Wydała również pięć książek, związanych nie tylko z fotografią, ale również obyczajowością polską. Została uhonorowana tytułem Artiste FIAP (Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej). W 2003 r. odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w wieku 73 lat (3.10.2011) w Warszawie.
Swoją przygodę z fotografią rozpoczęła już w wieku 7 lat, a gdy miała 11 lat, wzięła udział w pierwszej wystawie. Uczyła się pod okiem swego ojca, również fotografa, Eugeniusza Nasierowskiego. Następnie uczyła się w technikum fototechnicznym i ukończyła studia na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na swoim koncie miała wystawy nie tylko w kraju, ale i za granicą, m.in. w Glasgow, Londynie, Sztokholmie czy Budapeszcie.
To ona wykonała znaczną część portretów polskich artystów z XX wieku, takich jak Krystyny Jandy, Anny German, Piotra Fronczewskiego, Romana Polańskiego, Ireny Santor i innych. Choroba oczu zmusiła ją do zaprzestania fotografowania po 35 latach pracy. Jej zdjęcia ukazały się na okładkach publikacji i magazynów w latach 60. i 70., m.in. Przekroju, Zwierciadła, Ekranu i innych. W 1956 roku została zaproszona do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZAPF) oraz wpisana do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Elizabeth Kenny w Google Doodle. Kobieta, która odmieniła oblicze rehabilitacji dzieci z polio
- Anna Mani w Google doodle. Kim była i jak zmieniła Indie?
- Maria Konopnicka w Google Doodle. Kim była?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: GoogleDoodle
Źródło zdjęcia głównego: Alicia Llop/Getty Images