Gorące tematy

Elizabeth Kenny w Google Doodle. Kobieta, która odmieniła oblicze rehabilitacji dzieci z polio

Gorące tematy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Google
Dzieck chore na polio

5 października Google Doodle uczcił pamięć i przełomowe metody leczenia Elizabeth Kenny. Zawdzięczamy jej metodę Kenny, nazywaną również kocowaniem Kenny. Jej zasady leczenia stały się podstawą fizjoterapii w polio. Sprawdź, kim była ta niesamowita kobieta. 

Kim jest Elizabeth Kenny?

Elizabeth Kenny była australijską pielęgniarką - samoukiem. W trakcie swojej pracy rozwinęła kontrowersyjne, jak na tamte czasy, podejście do leczenia polio. Urodziła się 20 września 1880 roku w Warialdzie w Nowej Południowej Walii w Australii. Chociaż nie otrzymała formalnego wykształcenia, to była samoukiem - chętnie przyswajała wiedzę, zwłaszcza na temat medycyny i anatomii człowieka. Jej brak szkoły spowodowany był dorastaniem w zubożałej społeczności rolniczej na wiejskich obszarach.

Jesień

Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przełomowym wydarzeniem w jej życiu był upadek z konia i złamanie nadgarstka. Trafiła wtedy do szpitala, w którym poznała swojego przyszłego mentora, doktora Aeneasa McDonnella. Wtedy też zajadle studiowała podręczniki do medycyny i anatomii człowieka. W efekcie zaczęła poznawać sposoby działania mięśni, co później rzutowało na powstanie jej własnych podstaw fizjoterapii.

Elizabeth była nauczycielką muzyki, kucharką w szpitalu położniczym czy pośrednikiem sprzedaży produktów rolnych. Dzięki pracy w placówce medycznej nawiązała bliskie więzi z lekarzami i mogła rozpocząć swoją wolontaryjną pracę w medycynie. W I wojnie światowej brała udział jako ochotniczka-pielęgniarka. Przewoziła rannych i towary między Australią a Anglią. Po zakończeniu konfliktu wróciła do handlu, jednak tym razem sprzedawała opracowane przez siebie nosze oraz rehabilitowała dzieci. Dzięki doświadczeniu z frontu i pracy z dziećmi, stworzyła niekonwencjonalną na tamte czasy metodę rehabilitacji.

Elizabeth Kenny w Google Doodle

Opracowana przez Elizabeth Kenny metoda kocowania Kenny była dominującą metodą rehabilitacji dzieci cierpiących na polio. W przeciwieństwie do jej poprzedników, odchodziła od gipsowania kończyn i ich unieruchamiania. Kobieta zauważyła, że znacznie lepszą metodą jest rozluźnianie sparaliżowanych kończyn przy użyciu ciepła. Następnie stosowała różnorodne ćwiczenia aktywizujące, które prowadziły do zmniejszenia bólu i spastyczności.

Opracowanie alternatywnej metody, dzięki której wiele ofiar polio udało się zrehabilitować, sprawiło, że otrzymała honorowe stopnie naukowe z Rutgers University i University of Rochester. Sam prezydent Franklin D. Roosvelt spotkał się z Kenny, a Harry Truman zezwolił jej na wjazd do USA bez wizy. Na cześć tej wielkiej kobiety Google Doodle 5 października 2022 roku przygotował specjalną grafikę swojego loga.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: Danai Jetawattana/Getty Images

Pozostałe wiadomości