Będzie można dłużej przechowywać świeże grzyby. "Zmiany przyczynią się do ograniczenia marnowania żywności"

Grzyby w opakowaniu
Zmiany w zasadach przechowywania grzybów. Co się zmieni?
Źródło: Svetlana Monyakova/GettyImages
Ministerstwo Zdrowia przekazało właśnie do konsultacji rozporządzenie, które miałoby wydłużyć czas przechowywania świeżych grzybów dopuszczonych do handlu. Zmiana ta ma się przyczynić do ograniczenia marnowania żywności. W ten sposób resort przychylił się do próśb przedstawicieli branży grzybiarskiej. Jak długo będzie teraz można je przechowywać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20221118_Zywnosc_REP
Jak przechowywać produkty?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Świeże grzyby dopuszczone do handlu będą mogły być przechowywane dłużej 

Obowiązujący dotąd przepis, zgodnie z którym maksymalny okres przechowywania świeżych grzybów dopuszczonych do obrotu wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 st. C, zostanie zniesiony. 

-Na potrzebę zmiany wzoru atestu na grzyby świeże wskazują przedstawiciele branży grzybiarskiej uzasadniając, że jest on niedostosowany do aktualnych warunków rynkowych, bowiem od czasu wprowadzania tego wzoru do użytku znaczącym zmianom uległ obrót grzybami świeżymi, rosnącymi w warunkach naturalnych - twierdzą twórcy projektu.

Ich zdaniem problem dotyczy głównie możliwości sprzedaży grzybów świeżych w placówkach detalicznych, w tym w dużych sieciach handlowych. Jest przede wszystkim związany ze sposobem dystrybucji i brakiem możliwości skrócenia czasu dostawy tych produktów. Po wprowadzeniu planowanej zmiany, klasyfikator grzybów lub grzyboznawca, wydając atest na grzyby świeże, będzie sprawdzał jedynie, czy zgadza się ich gatunek. Natomiast za odpowiednie warunki przechowywania grzybów, ich transportu i sprzedaży, odpowiedzialny będzie podmiot działający na rynku spożywczym.

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany?

W Ocenie Skutków Regulacji, czyli jednym z załączników do projektu aktu normatywnego, wskazano, że sprzedaż świeżych grzybów będzie objęta takimi samymi zasadami, jak sprzedaż świeżych owoców i warzyw, których ocena przydatności do sprzedaży m.in. pod względem cech organoleptycznych, należy do podmiotów wprowadzających je do obrotu.

- Projektowane rozwiązanie [...] spowoduje, że wprowadzana zmiana ułatwi logistykę towarów i wyeliminuje konieczność wycofywania grzybów z obrotu po upływie terminu ważności atestu, a tym samym przyczyni się do ograniczenia marnowania żywności - grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych - ocenił resort zdrowia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Svetlana Monyakova/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości