Alert RCB: 27 czerwca zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Co to oznacza?

Sprawdź czy Twój telewizor działa w nowym systemie. 
27 czerwca w woj. mazowieckim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej.
Źródło: Dennis Fischer Photography/Getty Images
W poniedziałek 27 czerwca nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. To ostatni etap prac i dotyczy województwa mazowieckiego oraz wschodnich regionów. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie. 

Zmiana standardu nadawania TV naziemnej DVB-T2/HEVC - alert RCB

Zmiana w sposobie nadawania TV naziemnej ma polepszyć jakość odbioru telewizji. Do odbiorców przesłano w tej sprawie ALERT RCB. Nowy standard to DVB-T2/HEVC.

- To czwarty, ostatni etap pracy nad tą zmianą. Dotyczy ona mieszkańców Mazowsza oraz ściany wschodniej Polski, od Suwalszczyzny, przez Podlasie, kończąc na Zamojszczyźnie - mówił kilka dni temu z wieży radiowo-telewizyjnej w Krakowie w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Jak przygotować się na tę zmianę? Należy sprawdzić, czy nasz telewizor jest przystosowany do tego standardu. Właściciele sprzęt zakupionego po 2019 roku nie powinni mieć problemu z odbiorem ulubionych kanałów. Jeśli telewizor nie będzie przystosowan, należy zakupić specjalny dekoder.

Oświadczenie nadawców komercyjnych

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska to nadawcy komercyjni, którzy wydali wspólne oświadczenie. Zamieszczamy poniżej jego treść:

"27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.

Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.

Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną.

Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dennis Fischer Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana