Co zrobić, gdy stracimy dokumenty w Polsce lub za granicą? "Dwie ważne czynności"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Utrata dokumentów - co robić?
Utrata dokumentów - co robić?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Jednym z najbardziej stresujących momentów podczas podróży w kraju lub za granicą jest ten, kiedy orientujemy się, że zgubiliśmy dokumenty. Gdzie musimy się zgłosić, by zawiadomić o utracie dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka oraz ekspert rynku turystycznego Artur Rezner.

Zgubione dokumenty w Polsce

Trwają ferie, więc chętnie podróżujemy po kraju i za granicą. Podczas wyjazdu każdemu może się przytrafić pechowa sytuacja, czyli utrata dokumentów. Gdzie należy się udać, jeśli będąc w Polsce zgubimy dowód lub kartę do bankomatu?

- Jeżeli nie utraciliśmy dokumentów w wyniku popełnionego przestępstwa, a więc nie doszło do kradzieży, np. w przy okazji włamania, to policja nie prowadzi czynności wykrywczych, bo mamy do czynienia z naszym roztargnieniem. Kiedy się już upewnimy, kiedy obszukamy mieszkanie lub to miejsce, w którym byliśmy, i nie znajdziemy dokumentów, to warto w pierwszej kolejności, zanim jeszcze zgłosimy to do danego urzędu, jak najszybciej zastrzec dokument w dowolnej placówce bankowej - powiedział insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Jak wskazał gość Dzień Dobry TVN, każda placówka bankowa, nawet jeśli nie jesteśmy jej klientami, przyjmie nasze zgłoszenie.

- Chodzi o to, aby ktoś na nasze dokumenty zwłaszcza takie, jak dowód osobisty czy paszport nie mógł zaciągnąć kredytu, wziąć pożyczki. W drugiej kolejności zgłaszamy zaginięcie dokumentów w tych instytucjach, które ten dokument nam wydały: dowód osobisty w urzędzie miasta, bo najczęściej wydaje go burmistrz lub prezydent miasta, prawo jazdy w starostwie lub w urzędzie miasta, a paszport w urzędzie wojewódzkim. Te instytucje informujemy o tym, że zgubiliśmy dokumenty - tłumaczył policjant.

Zgubione dokumenty na granicą

Jeśli stracimy dokumenty poza Polską, trzeba zgłosić się do dwóch instytucji.

- Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Unii Europejskiej, czy nie, jeżeli dokumenty zostały nam skradzione bądź je zgubimy, musimy wykonać dwie ważne czynności. Po pierwsze zgłosić to na posterunku lokalnej policji, a po drugie musimy zgłosić się albo do ambasady, albo do konsulatu. Bardzo ważne jest to, że nie wszystkie konsulaty mają prawo do wydania nam dokumentu zastępczego, na którym będziemy mogli powrócić - podkreślił Artur Rezner, ekspert rynku turystycznego.

Jak długo trzeba czekać na wydanie dokumentu zastępczego?

- Zazwyczaj jest to kilka dni. Natomiast w przypadkach szczególnych, kiedy np. mamy powrotny lot, to do 24 godzin taki dokument można otrzymać w ambasadzie - wyjaśnił.

Polacy jako członkowie Unii Europejskiej mogą poprosić o pomoc placówkę dyplomatyczną innego kraju członkowskiego.

- Za granicą możemy korzystać z dobrodziejstwa Unii Europejskiej. Nawet w państwie, gdzie nie ma naszej ambasady, nie ma naszego konsulatu, to możemy zgłosić się do każdej ambasady czy też przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa, które należy do Unii. Taka placówka jest zobowiązana również nas jako Polaków, ale jednocześnie członków Unii Europejskiej, wesprzeć. To bardzo ważne, bo możemy przebywać za granicą, gdzie nie ma ambasady lub konsulatu polskiego, ale jest np. ambasada Niemiec, Czech czy Słowacji - zaznaczył insp. Mariusz Ciarka.

Jeśli podróżujemy za granicą drogą lądową, np. samochodem czy pociągiem, to na wszelki wypadek możemy zabrać ze sobą stary paszport.

- Na podstawie nieważnego paszportu nie możemy wyjechać z Polski, ale możemy wrócić. Warto wziąć ten stary paszport ze sobą - radził rzecznik KGP.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana