Konwencja Stambulska wraca do polskiej polityki. Czego dotyczy ten dokument?

Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
Konwencja stambulska przed laty wzbudzała wątpliwości Mateusza Morawieckiego, dlatego jej zgodność z polską konstytucją była szeroko komentowana i analizowana. Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów Donald Tusk wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek byłego premiera. O tym, czym jest konwencja stambulska oraz o innych ważnych dla Polski kwestiach mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Temat konwencji stambulskiej powraca

Konwencja stambulska to międzynarodowy dokument mówiący o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Według niego nadużycia wobec kobiet to naruszenie praw człowieka oraz forma dyskryminacji. Zobowiązanie zostało przed laty przyjęte przez Polskę, jednak Mateusz Morawiecki w 2020 roku złożył wniosek o zbadanie zgodności tej ustawy z naszą konstytucją. Premier Donald Tusk 30 stycznia poinformował o wycofaniu wniosku z Trybunału Konstytucyjnego. - Wycofanie tego wniosku przeze mnie jako premiera rządu oznacza, mam nadzieję, że definitywnie zakończy to, tę niepotrzebną kłótnię wokół oczywistej konwencji - tłumaczył Donald Tusk w materiale przedstawionym przez Dagmarę Kaczmarek-Szałkow.

Bezpieczeństwo kobiet i tabletka "dzień po"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przedstawi w Sejmie wytyczne dla lekarzy na temat bezpieczeństwa kobiet. Głównym wątkiem będzie rezygnacja z klauzuli sumienia w szpitalach oraz nadanie priorytetu zdrowiu i życiu ciężarnych kobiet, które trafią pod opiekę medyków.  - Pani minister obiecała, że takie wytyczne przedstawi, by lekarze nie mieli wątpliwości, jak mają postępować - mówiła dziennikarka. Ponadto do Sejmu trafiła ustawa na temat tabletki "dzień po", która dotychczas była dostępna tylko na receptę. Lek miałby być dostępny w aptekach dla wszystkich od 15. roku życia.

Prokuratorskie śledztwo ws. Orlenu i Lotosu

Temat zamieszania wokół fuzji Orlenu z Lotosem dotarł do społecznej świadomości dzięki dziennikarskiemu śledztwu redaktorów "Czarno na białym" stacji TVN24. Prokuratura właśnie wszczęła śledztwo w tej sprawie. Aż o 7 miliardów złotych została zaniżona wartość rafinerii gdańskiej, która została sprzedana Saudyjczykom. Wymiar sprawiedliwości przyjrzy się temu procederowi, który miał przynieść ogromną stratę finansową Orlenowi.

- Śledztwo ma odpowiedzieć na pytanie, kogo będzie można pociągnąć do odpowiedzialności. [...] Dlaczego zawarto niekorzystną umowę dla państwa? - podsumowała Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana