Newsy

Ceny żywności wciąż rosną. Które produkty podrożały najbardziej?

Newsy

podwyżka cen

Od początku roku ceny w sklepach spożywczych stale rosną. W lipcu również zanotowano wzrost - w zestawieniu z czerwcem wyniósł aż 3,5 proc. Wiemy, które produkty podrożały i jakie są prognozy na dalszą część roku.

Wzrost cen w lipcu

W lipcu podrożały produkty z aż 8 kategorii na 12. 4 potaniały, ale proporcja pomiędzy wzrostem a spadkiem jest duża i wyniosła 11,9 proc.

– Ogólny wzrost cen w ciągu całego roku w dużej mierze ma związek z nowymi podatkami, jakie zostały nałożone na handel. Od stycznia koszty zakupów rosły niemal z miesiąca na miesiąc, a branża obserwowała, jak konsumenci zaczęli dochodzić do akceptowalnej granicy podwyżek – komentuje dla businessinsider.com.pl Karol Kamiński, współautor badania z centrum analiz Grupy AdRetail, wydawcy serwisu Ding.pl.

W pierwszym półroczu, w zestawieniu miesiąc do miesiąca ceny poszły w górę średnio o niecałe 2 proc. Eksperci przewidują, że w drugim półroczu można spodziewać się wzrostu o 4-5 proc., a jeśli nagle wzrośnie ilość zachorowań na COVID-19, można spodziewać się, że będzie to nawet 6 -7 proc.

Które produkty podrożały?

Z analiz rok do roku wynika, że najbardziej podrożały produkty tłuszczowe - aż o 38,3 proc., na drugim miejscu jest mięso - 32,6, na trzecim miejscu znalazły się produkty sypkie ze wzrostem o 15 proc. i nabiał o 14,8 proc.

Wzrost cen produktów tłuszczowych, związany jest z rosnącymi cenami olejów (wynik popytu i presji podażowej w niektórych krajach) na rynkach światowych. Mięso natomiast drożeje, ponieważ są wysokie ceny zbóż, a co za tym idzie także paszy dla zwierząt.

Trzeba też wspomnieć, że w stosunku do zeszłego roku, w lipcu potaniały ceny owoców aż o 16,6 proc., a także napojów, które zanotowały spadek o 6,2 proc. Cena jabłek jest niższa o 48 proc.

– Mocny spadek cen jabłek nie zaskakuje. Wysoka podaż, a za tym idąca niższa o blisko 48 proc. niż w zeszłym roku cena skupu, umożliwiła sieciom zaproponowanie tak atrakcyjnych ofert. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ogórków. W tym roku ich ceny również znacząco spadły już na etapie skupowania – zaznacza w rozmowie z businessinsider.com.pl, Julita Pryzmont, współautorka badania z Hiper-Com Poland.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rekordowe ceny warzyw i owoców

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl/

Pozostałe wiadomości