Peja od 15 lat nie pije alkoholu. W mediach społecznościowych opublikował obszerny wpis, w którym opisał swoją trudną i wyboistą drogę do trzeźwości.
Sezon grzybowy w pełni, a wraz z nim pojawiają się pseudo fachowcy siejący dezinformacje na temat trujących odmian. Kontrowersję wzbudza zbieranie m.in. muchomora czerwonego, który może być traktowany jako substancja psychoaktywna. O szkodliwości niektórych rodzajów grzybów mówili w Dzień Dobry TVN lekarka Ewa Stawiarska oraz toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz. Czy muchomor czerwony jest szkodliwy?
Udostępniamy darmowy fragment poradnika "Nastolatki na zakręcie".
Uzależnienie od alkoholu to problem, który coraz częściej dotyka dzieci. Szacuje się, że po tę używkę sięgają już 12-13-latkowie. Jak rozpoznać, że z nastolatkiem dzieje się coś niepokojące? Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień, MONAR oraz Michalina Kobla, dziennikarka.
Palenie e-papierosów jest coraz popularniejsze wśród młodzieży. Tylko pozornie zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego tytoniu ma negatywny wpływ na organizm człowieka.
Bohdan Woronowicz od 50. lat pomaga osobom uzależnionym od alkoholu. To za jego sprawą w Warszawie powstał pierwszy w Polsce oddział odwykowy oparty na psychoterapii. Jak to się stało, że zaczął pomagać akurat tej grupie pacjentów? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Gwiazdy, którym udało się zrobić międzynarodową karierę, zdają się pozostawać wolne od problemów i czerpać z życia pełnymi garściami. Tymczasem wiele z nich ma za sobą trudne doświadczenia.
Okres dojrzewania to czas, kiedy wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z używkami. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że robią to przede wszystkim z ciekawości i chęci sprawdzenia, jak one działają, to problem jest dużo bardziej złożony. Dlaczego i po jakie używki młodzież sięga najczęściej? Jak rozpoznać, że dziecko ma z nimi problem i potrzebuje pomocy? O tym rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.
"Potrafiłam staczać się pięć razy w tygodniu".
Problemy psychiczne u dzieci to coraz większy problem. Pandemia i przymusowa izolacja sprawią, że coraz więcej młodych osób będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy. Jakich sygnałów nie lekceważyć i jak rozmawiać z dzieckiem, które nie radzi sobie własnymi emocjami?
Jacek Poniedziałek w rozmowie z Markiem Sekielskim wrócił to trudnej przeszłości, a także przyznał się do uzależnień. Aktor zdradził, że zmaga się z alkoholizmem oraz seksoholizmem. Świadectwem wychodzenia z nałogu jest natomiast autorska książka "(Nie)Dziennik", która niebawem ujrzy światło dzienne.
"Staram się nieustannie rozwijać i nie oglądać za siebie. Szukać inspiracji we własnej duszy i zawsze zaczynać tworzenie od nowa". Przy okazji jego koncertu w Gliwickiej Arenie z Arminem van Buurenem, najbardziej znanym producentem i wykonawcą muzyki trance na świecie spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka. Jak udaje mu się godzić intensywną karierę muzyczną z życiem rodzinnym. Co jest dla niego najważniejsze i o czym marzy? Co sądzi o używkach i problemach z jakimi borykają się muzycy? "Wiem, że wielu moich kolegów z tego świata boryka się dokładnie z takimi samymi problemami i uzależnieniami jak on (DJ Avicii)". Co jest dla niego odskocznią od tego typu problemów.
20 lat temu Islandczycy postanowili zająć się problemem popularności używek wśród nastolatków. Stworzyli specjalny program zwalczania alkoholu, papierosów i narkotyków wśród młodzieży. Marcin Sawicki, w rozmowie z prof. Ingą Dorą Sigfusdottir, dowiedział się jakie były główne założenia tego projektu. Zobaczcie jakie spektakularne efekty udało się osiągnąć! Jak ta sprawa wygląda w Polsce? Czy również na naszym gruncie można wprowadzić podobne rozwiązania? Przy okazji dowiedzieliśmy się ... jak wyglądał Marcin Sawicki z bujną czupryną? ;)
Dariusz Malejonek w branży muzycznej działa już prawie 30 lat. W tym czasie grał z wieloma zespołami. Muzyk nie ukrywa, że przez te wszystkie lata bardzo wiele przeszedł, miał problemy z używkami i kilka razy otarł się o śmierć. Co jego życiu nadało nowy sens? Dariusz Malejonek opowiedział o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
Chester Chester Bennington i Mike Shinoda to "dwa przeciwne światy". Jak udało im się stworzyć zespół mimo tak wielkich różnic charakterów i co ich połączyło? Zapytała o to reporterka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał ich początek drogi na szczyt i dlaczego nikt nie chciał podpisać z nimi umowy.
Znowu zrobiło się głośno o dopalaczach. Tym razem do śląskich szpitali trafiło ponad 200 osób, które zatruły się specyfikiem o nieznanym do tej pory składzie. Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi, władze naszego kraju nie potrafią się uporać z problemem dopalaczy. Czy faktycznie nie da się zatrzymać tego procederu? Jak powstrzymać dziecko przed sięgnięciem po tak bardzo niebezpieczne używki? Czym grozi ich stosowanie? W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT Łukasza Ługowskiego oraz Bartka Krasuskiego, który kiedyś próbował tych substancji.
Ostatnie badania TNS OBOP mówią, że 93 proc. Polek uważa, że w ciąży należy unikać używek. Sprawdziliśmy, jak deklaracje mają się do rzeczywistości. Przeprowadziliśmy prowokację. Przebrna za kobietę w ciąży reporterka prosiła przechodniów na ulicy o ogień. Wszyscy, którzy mieli zapalniczkę lub zapałki, odpalali „ciężarnej” papierosa. Jak używki wpływają na rozwój płodu? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog dr Witold Rogiewicz.