Newsy

Wybuch chemikaliów w Niemczech. Toksyczna chmura wędruje nad Polskę

Newsy

Do silnej eksplozji i pożaru w parku przemysłowym, na terenie którego mieszczą się zakłady chemiczne, doszło we wtorek 27 lipca w niemieckim Leverkusen. Istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru rozprzestrzeniły się szkodliwe węglowodory. Toksyczna chmura z Niemiec kieruje się w stronę Polski. Komunikat w tej sprawie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wybuch w zakładach chemicznych Leverkusen w Niemczech

Do silnej eksplozji, która wywołała pożar w pobliskim składzie odpadów, doszło we wtorek 27 lipca o godz. 9:40. Wybuch słyszany w promieniu 10 kilometrów. Nadal nie znane są przyczyny eksplozji.

Jak poinformował we wtorek późnym wieczorem zarządca zakładów Lars Friedrich, w wybuchu zginęły co najmniej dwie osoby, a ponad 30 zostało rannych. Trwają poszukiwania pięciu zaginionych pracowników kompleksu. Na terenie parku przemysłowego Chempark działa ponad 30 firm, w tym jeden z największych niemieckich koncernów chemicznych - Bayer.

Niemieckie służby zaklasyfikowały wybuch jako ekstremalne zagrożenie. Niemiecka stacja Deutsche Welle poinformowała, że do eksplozji doszło w bliskiej odległości spalarni śmieci. Pojawiła się również informacja o zapaleniu zbiorników z rozpuszczalnikiem. W trakcie pożaru mogło dojść do rozprzestrzenienia się szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Służby poinstruowały okolicznych mieszkańców, aby ci pozostali w domach, zamknęli okna i wyłączyli urządzenia wentylacyjne.

Chmura po wybuchu w Leverkusen zbliża się do Polski

Chmura chemikaliów kieruje się w stronę Polski. Sprzyja temu wiejący w kierunku wschodnim wiatr. IMGW-PIB podało, że monitoruje skażenie powietrza po wybuchu w Niemczech.

-Z najnowszych prognoz opartych na modelu GFS wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godzinach porannych (7-9 rano). Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również „wypłukaniu” przez opady deszczu - zakomunikowano na stronie IMGW-PIB.

IMGW podało również, że duże zachmurzenie w regionie uniemożliwia satelitarną obserwację przemieszczania się zanieczyszczeń.

- W godzinach wieczornych powinny być dostępne obrazy z czujnika TROPOMI z satelity Sentinel-5P, który służy badaniu składu chemicznego atmosfery - czytamy. IMGW-PIB poinformowało również, że kolejne komunikaty będą podawane wraz ze zbliżaniem się smugi do Polski.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Eksplozja w zachodnich Niemczech. Kłęby dymu nad fabryką chemikaliów

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości