Jurek Owsiak o kolejnym rekordzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy fundacja zaangażuje się w szczepienia przeciw COVID-19?

Mimo pandemii koronawirusa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 29. W rozmowie z Dzień Dobry TVN Jurek Owsiak opowiedział o kulisach tegorocznego finału. Znamy też wstępne szacunki zebranej kwoty. Znowu padł rekord! Szef fundacji odniósł się także do kwestii szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.

WOŚP 2021. Kiedy poznamy zebraną kwotę?

Za nami 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co prawda cześć aukcji jeszcze trwa, ale deklarowana suma to 127,5 miliona złotych, czyli o ponad 10 milionów więcej, niż rok temu.
- Ostateczna kwota będzie nam znana na początku kwietnia. To się wszystko przedłużyło. Zawsze rozliczaliśmy finał 8 marca, ale w związku, że w tym roku rozpoczął się 31 stycznia, to potrzebujemy tyle czasu, aby podliczyć wszystkie pieniądze. eSkarbonki już się zakończyły, ale są jeszcze licytacje i inne możliwości wpłacania pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - mówi Jurek Owsiak.
Co prawda w tym roku na ulice wyszło "tylko" 70 tysięcy wolontariuszy, czyli o 50 tysięcy mniej, niż rok temu, ale nic nie wskazuje na to, żeby te liczby miały negatywnie wpłynąć na kwotę zebraną podczas tegorocznego finału WOŚP. Jak tłumaczy Owsiak, nawet gdyby liczenie miało stanąć na deklarowanych 127 milionach, to ta suma i tak pozwoliłaby na realizację wszystkich planowanych zakupów. Przypomnijmy, że w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera na sprzęt laryngologiczny i otolaryngologiczny.

WOŚP wesprze szczepienia

Zebrane w tym roku pieniądze mogą również zostać przeznaczone na szczepienie Polaków przeciw COVID-19. W tym celu Jurek Owsiak spotkał się już nawet z ministrem zdrowia.
- To było w sumie bardzo miłe spotkanie. Pan minister zdrowia na samym początku powiedział, że to, co robi fundacja jest absolutnie dotykalne, zauważalne i istotne. My powiedzieliśmy: "wszystkie ręce na pokład". Możemy zorganizować wolontariat, żeby działało jak najwięcej punktów szczepień. Problem jest jeden: szczepionek nie ma - zapowiada Owsiak.
Tegoroczny finał WOŚP różnił się od poprzednich edycji. Ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowano między innymi z organizacji plenerowych koncertów dla wolontariuszy i sympatyków fundacji. Okrojony program imprez towarzyszących nie ostudził jednak entuzjazmu Polaków.
- W takich momentach potrafimy robić rzeczy niezwykłe. To był dzień pełen uśmiechu i radości. Ja nawet przez moment nie czułem takiego zmęczenia psychicznego, ale wiedziałem, że będzie trudniej i inaczej - podsumowuje fundator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Finał WOŚP oglądano online w 140 krajach na całym świecie.
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości