Newsy

72-latak chce pieszo pokonać trasę z Wenecji do Pekinu. "To spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
kobieta, która spaceruje

Vienna Cammarota ma 72 lata. Kobieta pochodzi z Włoch i właśnie wyruszyła w pieszą podróż z Wenecji do Pekinu. Seniorkę do podjęcia tego nietypowego wyzwania i przemierzenia pond 20 tysięcy kilometrów zainspirowali Goethe i Marco Polo. Co chce przekazać swoją niezwykłą wyprawą?

Vienna Cammarota wyrusza w podróż z Wenecji do Pekinu

72-letnia Vienna Cammarota chce przejść Jedwabnym Szlakiem z Wenecji do Pekinu – przebyć trasę podobną do tej, jaką w XIII wieku miał przemierzyć Marco Polo. Słynny podróżnik i kupiec spędził ponad dwie dekady podróżując z Europy na wschodni kraniec Azji. Kobieta wyruszyła z Wenecji we wtorek, 26 kwietnia. Według planu do stolicy Chin powinna dotrzeć w grudniu 2025 roku. – Jestem gotowa na nowe wyzwanie – powiedziała przed rozpoczęciem podróży. Wyznała też, że odczuwa lekkie zdenerowanie. – Na początku podróży zawsze pojawia się takie uczucie.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dla Włoszki nie jest to pierwsza długa trasa. Cammarota podróżuje w ten sposób już od 30 lat. Przez trzy dekady wędrowała między innymi przez Madagaskar, Izrael, Palestynę i Tybet. Tym razem zamierza przejść przez 15 krajów. Na początek przewędruje z północnych Włoch do Słowenii. Następnie na jej trasie znajdzie się Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Turcja, Gruzja, Iran, Turkmenistan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, Mongolia i Chiny – poinformowało na Facebooku włoskie stowarzyszenie Archeoklub, do którego należy podróżniczka.

– Nie zabraknie trudności, trzeba będzie choćby stawić czoła niskim temperaturom w Mongolii, ale jestem przygotowana – deklaruje Cammarota. W telefonie 72-letniej piechurki znajduje się aplikacja, dzięki której lekarz na bieżąco będzie monitorował jej stan zdrowia.

Vienna Cammarota o motywach wyprawy

Co znalazło się w ekwipunku podróżniczki? Namiot, kamera GoPro, flagi Włoch i Ukrainy oraz sztandar Wenecji z napisem "Pokój". Cammarota określiła bowiem swoją podróż jako "spacer na rzecz pokoju i zjednoczenia ludzkości". Liczy na gościnę u ludzi z regionów, które będzie przemierzać. I zapewnia: – Chcę mieć bezpośredni kontakt z ludźmi, móc poznawać historię krajów z pomocą tych, którzy mnie ugoszczą.

– Kocham historię, kulturę i archeologię. Wędruję, żeby oglądać oraz relacjonować, a przede wszystkim słuchać – powiedziała Cammarota przed rozpoczęciem podróży. Siedemdziesięciodwulatkę inspiruje nie tylko Marco Polo, którego książka o podróżach stała się jednym z pierwszych światowych bestsellerów, ale również Johann Wolfgang von Goethe. Niemiecki pisarz w swojej "Podróży włoskiej" opisał dwa lata wędrówki po Półwyspie Apenińskim.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Steve Smith/Getty Images

Pozostałe wiadomości