Pasjonat "Samych swoich" doprowadził do niezwykłego spotkania. "Były łzy i wzruszenie"

Autor:
Adam
Barabasz
„Sami swoi” to jego drugie życie
„Sami swoi” to jego drugie życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W miejscowości Gostkowice, liczącej pięćdziesięcioro mieszkańców, pojawiło się niezwykłe muzeum. Za jego organizację odpowiada Edward Masłowski, pasjonat kultowej polskiej komedii. - On po prostu tym żyje, całym sobą - mówi jego córka.

Muzeum "Samych swoich"

Edward Masłowski fascynował się "Samymi swoimi" już w szkole podstawowej. Wówczas koledzy prosili go, by cytował z pamięci najzabawniejsze kwestie z filmu. Z biegiem lat jego zainteresowania nie osłabły - wręcz przeciwnie nabrały na sile i przybrały sformalizowany wymiar. Od ponad dwudziestu lat gromadzi pamiątki dotyczące trylogii Sylwestra Chęcińskiego. Wśród nich nie mogło zabraknąć legendarnego parkanu.

- Z oryginalnego płotu z Dobrzykowic mam jedną zdobytą sztachetę, która brała udział w filmie - mówi z dumą. - Mam także telewizor z 3. części filmu - dodaje.

Kto grał małą Anię w "Samych swoich"?

W zbiorach Edwarda Masłowskiego znajduje się nawet scenariusz filmu, który został mi podarowany przez Andrzeja Mularczyka. W muzeum gościła również część obsady filmu oraz reżyser.

W niewielkim muzeum odbywają się festiwalowe spotkania związane z filmem "Sami swoi", a jego gospodarz w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.

- Mimo że od premiery minęło już 55 lat, on cały czas drąży i żyje tym filmem - mówi o Edwardzie Masłowskim Bartosz Kuświk, również zafascynowany trylogią Chęcińskiego. - Reżysera traktował jak swojego ojca - zaznacza.

Fani produkcji postanowili odnaleźć kobietę, która pojawiła się w filmie jako niemowlę. Było o niej wiadomo tyle, że na plan trafiła z domu dziecka, gdzie miała wrócić po zdjęciach. Po latach jej biologiczna matka opowiedziała jej niezwykła historię. Doprowadzili także do spotkania z reżyserem.

- Były łzy i wzruszenie - wspomina Edward Masłowski. - Łzy były u mnie, u pana Sylwestra i u pani Marty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości