Newsy

Wisła wysycha - zbliżamy się do rekordowo niskiego poziomu wody

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Rzeka w upalny dzień

Wisła wysycha - z jej dna wynurzają się kamienie i wysepki, a w wielu miejscach można zobaczyć jej piaszczyste dno. Niewiele brakuje do pobicia rekordu najniższego poziomu wody w największej polskiej rzece. Wędkarze informują o śniętych rybach, a część promów zawiesiła kursowanie. 

Wisła wysycha - zbliżamy się do rekordowo niskiego poziomu wody

Ostatnie upały spowodowały znaczny spadek poziomu wody w Wiśle. Coraz częściej widoczne jest dno rzeki. Według danych IMGW od czwartku 21 lipca, poziom ten systematycznie spada. W poniedziałek o godzinie 6 rano wynosił zaledwie 31 centymetrów. Najniższy poziom zanotowano w 2015 i 2018 roku, wynosił on wtedy 26 cm. Obecnie niebezpiecznie zbliżamy się do tego niechlubnego i niebezpiecznego rekordu.

Jak przetrwać upały?

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Opadający stan wody odkrywa nie tylko kamienne wyspy i piaszczyste dno, ale również śmieci, które ludzie wyrzucają do wody. W poniedziałek zgłoszono również, że w rzece pływają śnięte ryby, unoszące się w pobliżu Mostu Północnego w Warszawie. Można je również dostrzec na coraz niższych brzegach Wisły. 

Już w piątek (22 lipca) z powodu niskiego poziomu wody, konieczne było wstrzymanie kursowania warszawskich promów: Słonki, Pliszki oraz Wilgi. Te zostały zawieszone już po raz drugi w tym roku, kiedy poziom wody wynosił zaledwie 37 centymetrów. 

Alarmująca sytuacja na Wiśle

Na tak niski poziom wody ma wpływ sytuacja meteorologiczna - przedłużające się upały oraz niewielkie opady deszczu. Na najbliższe dni zapowiadane są deszcze, jest więc nadzieja, że poziom wody w Wiśle się podniesie. Z drugiej strony, zastępca komendanta Społecznej Straży Rybackiej przy kole 62 POTOK w Warszawie, Paweł Ciołek informował o tym, że śnięte ryby pojawiły się po sobotnich obfitych deszczach.

- Po tym, jak wylewała się brudna, śmierdząca woda z kanału burzowego przy Moście Północnym, wysłaliśmy patrol nad wodę, który potwierdził zaistniałą sytuację - relacjonował.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Tao Xu/Getty Images

Pozostałe wiadomości