Newsy

Dwóch małych chłopców zamkniętych w nagrzanym samochodzie. "Z trudem otwierali oczy"

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
katowice.policja.gov, RMF FM
Dziecko w foteliku

Kolejny raz dzieci bez opieki zostały pozostawione w samochodzie w pełnym słońcu. Tym razem do zdarzenia doszło w Warszawie. Dwóch chłopców zamkniętych w zaparkowanym pojeździe dostrzeżono w centrum stolicy.

Dzieci zamknięte w aucie

Nie minął tydzień od tragicznych wydarzeń w Szczecinie, gdzie 1,5-roczny chłopiec zmarł na skutek przegrzania, a media obiegają kolejne doniesienia o dzieciach zamkniętych w samochodzie. Tym razem do niebezpiecznej sytuacji doszło na parkingu przed Dworcem Centralnym w Warszawie. W zamkniętym pojeździe było dwóch chłopców w wieku 3 i 5 lat.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

- Młodszy siedział zapięty w pasy w foteliku, a starszy tuż obok niego na fotelu pasażera - przekazał cytowany przez RMF FM podinsp. Robert Szumiata. - Dzieci były rozpalone na twarzy, z trudem otwierały oczy i miały wyraźne problemy z oddychaniem. Reakcja policjantów w tej sytuacji mogła być tylko jedna. Policjanci wybili szybę w drzwiach, otworzyli samochód i wydostali dzieci ze śmiertelnej pułapki - dodał.

Dzieciom podano wodę, udzielono pomocy przedmedycznej i wezwano pogotowie. W tym czasie oddelegowany patrol zlokalizował rodziców, którzy tłumaczyli, że zostawili dzieci "tylko na chwilę", gdyż szli coś załatwić. Ich rozłąka z maluchami może się nieco przedłużyć. Za narażenie ich na niebezpieczeństwo opiekunom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Dzieci w nagrzanym aucie - co robić

Policjanci apelują, by reagować zawsze, gdy widzimy pozostawione w samochodach dzieci lub zwierzęta. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w czasie upałów - gdy temperatura jest naprawdę wysoka, w pojedzie powietrze może być nagrzane nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Na stronach policji publikowane są krótkie poradniki na wypadek dostrzeżenia nieletnich samochodzie.

Co robić, gdy widzisz dziecko zamknięte w aucie?

Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, reaguj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb czy pojawiania się właściciela pojazdu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: katowice.policja.gov, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Dreamer Company / Getty Images

Pozostałe wiadomości