Poszukiwana łódź podwodna Titan - kto jest na pokładzie?
Stockton Rush w 2009 roku założył firmę OceanGate, która zbudowała łódź podwodną docierającą do Titanica. Jak podaje tvn24.pl, za wycieczkę do najsłynniejszego wraku trzeba zapłacić 250 tysięcy dolarów, czyli ponad milion złotych. Kwota ta nie zraziła brytyjskiego milionera Hamisha Hardinga, francuskiego marynarza Paula-Henry'ego Nargeoleta oraz pakistańskiego biznesmena Shahzada Dawood i jego syn Sulemana. Wraz ze Stocktonem Rushem popłynęli do transatlantyku. Na miejsce mieli dotrzeć w niedzielę, ok. godziny 4 nad ranem (czasu lokalnego), ale słuch po nich zaginął.
Mężczyźni są poszukiwani. Do tej pory Titana nie udało się namierzyć. Trwa wyścig z czasem. - Szacuje się, że pięciu zaginionych pasażerów ma tylko 40 godzin zapasu tlenu wewnątrz statku - napisali w poniedziałek dziennikarze "The Independent".
Twórca Titana Stockton Rush - kim jest?
Stockton Rush został najmłodszym pilotem odrzutowych samolotów transportowych na świecie. W 1984 roku dołączył do McDonnell Douglas Corporation jako inżynier testów w programie F-15 i spędził dwa lata w Bazie Sił Powietrznych Edwards. Jak przypomina tvn24.pl, od 20 lat zajmował się biznesem związanym m.in. z technologiami podmorskimi i lotniczymi. Obok Titana skonstruował też mniejszą łódź.
W 2019 roku udzielił wywiadu, w którym opisał przemysł podwodny. Stwierdził wówczas, że od dziesięcioleci nie było żadnych wypadków. - Branża jest nieprzyzwoicie bezpieczna, ponieważ obowiązują w niej wszystkie te przepisy. Ale także nie wprowadziła innowacji, ani nie rozwinęła się, ponieważ istnieją wszystkie te przepisy - mówił wynalazca.
Stockton Rush żartował z elementów "własnej roboty", które znajdują się w Titanie, ale jednocześnie zaprzeczał, że to łódź "w stylu MacGayvera". Fox News przytoczył fragment rozmowy, w którym twórca łodzi odpowiedział na pytanie, czego się obawia po wodą. - Najbardziej martwię się o rzeczy, które uniemożliwią mi wydostanie się na powierzchnię. Nawisy, sieci rybackie, niebezpieczeństwo zaplątania się - przyznał.
Więcej na stronie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady
Zobacz także:
- Jak się spotkać z wielorybem? "One nas rozumieją i są świadome naszej obecności pod wodą"
- Życie na okręcie podwodnym
- W tym miejscu za możliwość zrobienia zdjęcia trzeba zapłacić. Dlaczego?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl/businessinsider.com
Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images