Patroni Timeless Film Festival Warsaw
Łącząc siły z Timeless Film Festival Warsaw, patroni podkreślają, że prawdziwa wartość kina tkwi nie w jego wieku, ale w nieprzemijającej mocy przekazu. Dla nich, podobnie jak dla organizatorów festiwalu, nie istnieje podział na filmy stare i nowe – są jedynie te, które niezmiennie zachwycają swoją mądrością i pięknem, a czasem bezkompromisowością i odwagą.
Tilda Swinton, aktorka o unikatowej wrażliwości artystycznej, jest znana z pasji, jaką obdarza kino Powella i Pressburgera. Jej zaangażowanie w promowanie ich twórczości, podobnie jak miłość Pedra Almodóvara do amerykańskich melodramatów i pokazywanego na festiwalu filmu "W biały dzień", pokazuje głębokie zrozumienie wpływu filmów na emocje i intelekt widzów i widzek. Jim Jarmusch, reżyser o niepowtarzalnym stylu, podziela fascynację Yasujirō Ozu z Wimem Wendersem, co ujawnia ich wspólne przekonanie o transkulturowym i ponadczasowym wymiarze filmowej narracji. Zainteresowania Jarmuscha sięgają również kina eksperymentalnego, co dodatkowo wzbogaca festiwal o aspekt artystycznej eksploracji. Wenders z kolei łamie konwencje i chętnie splata fabułę i dokument. Jerzy Skolimowski i Agnieszka Holland, oboje z głębokimi korzeniami w europejskiej kinematografii, wnoszą do festiwalu swoje doświadczenia i inspiracje, które przekształcają w niezapomniane obrazy filmowe. Inspiracja twórczością Miloša Formana, czeskiego reżysera, dla obu artystów podkreśla uniwersalne przesłanie kina, które przekracza granice krajów i kultur.
Timeless Film Festival Warsaw staje się miejscem, gdzie miłość do kina łączy zarówno twórców i twórczynie, jak i widzów oraz widzki, tworząc unikalną przestrzeń dla doświadczeń filmowych, które pozostają aktualne niezależnie od upływu czasu.
Dzięki staraniom Jakuba Duszyńskiego z Gutek Film, firmy od lat dystrybuującej filmy tych artystów, na festiwal – poprzez wyjątkowe, dźwiękowe pocztówki – zapraszają Tilda Swinton, Jim Jarmusch, Agnieszka Holland i Jerzy Skolimowski.
Co obejrzeć w ten weekend?
W weekend 12-14 kwietnia 2024 r. w ramach Timeless Film Festival Warsaw na fanów dobrego kina czekają wybitne produkcje. Oto kilka z nich:
Cesarzowa (1924, Kino Iluzjon Mała Czarna 12 kwietnia o 18:30) - Wiele niemych filmów Ernsta Lubitscha było przez długi czas niedostępnych lub krążyły tylko w słabych, niekompletnych kopiach. Na szczęście w ostatnich latach cztery z nich zostały zrekonstruowane, na czele z Cesarzową. W tym historycznym komediodramacie wystąpili Adolphe Menjou, z którym Lubitsch pracował dopiero co przy "Karuzeli małżeńskiej", oraz Pola Negri, wielkie odkrycie reżysera, która uznała, że sportretowanie Katarzyny Wielkiej pomoże jej w amerykańskiej karierze.
Dziewczyna z kawałków (1990, Kino Iluzjon Mała Czarna 12 kwietnia o 22:30 i Kino Atlantic A 13 kwietnia o 23:30) - Kiedy Jeffrey Franken przypadkowo zabija miłość swojego życia, postanawia ożywić ją za pomocą narkotyku o nazwie Supercrack… oraz części ciała pobranych od ulicznic. "Dziewczyna z kawałków", przypominająca pokręconą mieszankę "W czym mamy problem?" Johna Watersa i "Reanimatora" Stuarta Gordona, to triumf złego smaku, który zachwyca wysublimowanym kampem, krwawą jatką i neonowymi sennymi krajobrazami.
Amadeus Live – pokaz filmu Miloša Formana z muzyką symfoniczną i chórem na żywo (1984, Teatr Wielki – Opera Narodowa 13 kwietnia o 12:00 i 19:00 oraz 14 kwietnia o 18:00) - Sceneria XVIII-wiecznego Wiednia (film kręcono na Starym Mieście w Pradze), olśniewające stroje i fryzury, zdjęcia Miroslava Ondříčka oraz scenariusz autora oryginalnej sztuki, Sir Petera Shaffera, składają się na ponadczasowe, porywające widowisko. "Amadeusz" to film-opera, imponujący rozmachem, wizją i ponadczasową opowieścią o ludzkich namiętnościach i słabościach.
Double Feature: Goldfinger x Noc po ciężkim dniu (1964, Kino Atlantic C 14 kwietnia o 21:00) - Stworzony z najszlachetniejszego Bondowskiego kruszcu film kończy w tym roku 60 lat. Dopiero ten trzeci odcinek serii, wypełniony absurdalnymi, ale też niesłychanie widowiskowymi sekwencjami, na dobre uformował mit Bonda jako arcybohatera lat 60. Sean Connery to do dziś synonim gwałtownej, groźnej męskości, poczucia humoru i instynktu zabójcy.
Timeless Film Festival Warsaw poświęcony jest pamięci Profesora Aleksandra Jackiewicza – krytyka, teoretyka i historyka filmu, którego działalność i myślenie o kinie wpłynęło na całe pokolenia polskich kinomanów i kinomanek. Seanse odbywają się w czterech warszawskich kinach: Muranów, Iluzjon, Atlantic i Muzeum Warszawy – Kino Syrena.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Oscary 2024. Jeden film zdobył aż 7 statuetek. Zobacz pełną listę zwycięzców
- Te filmy otrzymały Oscary w poprzednich latach. Oglądaliście je wszystkie?
- Jak wygląda współpraca z legendami kina? "Zostałem asystentem Spielberga"
Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe