Wraz z topniejącym śniegiem i coraz wyższymi temperaturami w Tatrach świstaki budzą się z zimowego snu i zaczynają opuszczać swoje nory. - To początek ich wiosennej aktywności - mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z każdym dniem tych górskich gryzoni będzie coraz więcej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tatry. Świstaki budzą się z zimowego snu
Wraz z ociepleniem i topnieniem śniegu w Tatrach świstaki zaczynają swoją coroczną, wiosenną aktywność. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego zaobserwowali pierwsze ślady tych zwierząt, które po wielu miesiącach hibernacji zaczynają opuszczać swoje nory, zwykle położone na wysokości około 1 800 m n.p.m.
- Zaobserwowaliśmy ślady aktywności pierwszych świstaków, które wraz z topnieniem pokrywy śnieżnej, po zimowym śnie zaczęły opuszczać swoje nory. To początek ich wiosennej aktywności. Z dnia na dzień będzie ich teraz pojawiało się coraz więcej - poinformował PAP Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Tatrzańska populacja świstaków - ile liczy osobników? Gdzie żyją?
Z danych z ostatnich lat wynika, że około jedna trzecia populacji świstaków w polskich Tatrach zasiedla okolice Doliny Pięciu Stawów oraz Dolinki za Mnichem. W całym regionie przyrodnicy doliczyli się od 100 do 120 nor, z których każdą zamieszkują zwykle trzy lub cztery osobniki.
Mimo że w wyższych partiach gór nadal zalega śnieg i część terytoriów świstaków wciąż jest pod jego warstwą, topniejące zaspy pozwalają coraz większej liczbie zwierząt wyjść na powierzchnię. Świstaki przesypiają zimę od września lub października, korzystając z zapasów tłuszczu nagromadzonych latem. Po przebudzeniu ważą od 30 do 50 procent mniej niż jesienią.
Zobacz także:
- Dzień Świstaka bez słynnego Phila? PETA chce go zastąpić słodką niespodzianką
- Świstak tatrzański – występowanie, charakterystyka, ochrona
- Położyła się w rozkwitających krokusach. Zachowanie turystki oburzyło internautów
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DieterMeyrl/GettyImages