Strajki w Urzędach Skarbowych. Lepiej pospieszyć się ze składaniem PIT-u

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rzeczpospolita
Osoba w pracy biurowej

Pracownicy Urzędów Skarbowych planują walczyć o swoje wynagrodzenia. W związku z tym będą przerywać pracę codziennie od 25 kwietnia. Jak będzie wyglądał strajk i do kiedy potrwa? Ministerstwo Finansów zapewnia, że reaguje na postulaty płacowe pracowników. 

Strajki w Urzędzie Skarbowym w kwietniu i maju

Jak podaje Rzeczpospolita, od 25 kwietnia pracownicy urzędów skarbowych będą protestować. Będą przerywać pracę równo o godz. 12 na 15 minut. Protesty mają potrwać do 2 maja. Tydzień od 25 kwietnia do 2 maja jest ostatnim na składanie rozliczeń podatkowych PIT. W tym czasie zgłasza się najwięcej petentów, prawdopodobnie stąd data strajku. Jak podaje portal rp.pl, w ten sposób pracownicy będą się domagali podwyżki płac o 20 proc. i wypłaty zaległych świadczeń z tzw. uchwały modernizacyjnej. 

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Strajk w Urzędach Skarbowych

Ministerstwo Finansów przesłało do redakcji Rzeczpospolitej oświadczenie. Podkreślono w nim, że prowadzony jest dialog ze związkowcami.

- Ustalone zostały ramowe zasady podziału środków na wynagrodzenia w jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej, związane ze zwiększeniem planu finansowego o 4,4 proc. (co łącznie daje dla członków korpusu służby cywilnej 7,4 proc.) oraz realizacji Uchwały Modernizacyjnej KAS - podano w oświadczeniu Ministerstwa Finansów.

Związkowcy jednak widzą to inaczej - w związku z pandemią środki z uchwały zostały okrojone w 2021 roku. Wyniosły o 198 złotych mniej na pracownika.

- Wszystkie związki zawodowe działające w KAS, które obecnie prowadzą spory zbiorowe, domagają się pełnej realizacji uchwały modernizacyjnej za lata 2020–2022 w jej pierwotnym brzmieniu, tj. przed zmianą - mówi dla Rzeczpospolitej Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej.

Przewodnicząca dodaje również, że funkcjonariusze i pracownicy KAS są nieproporcjonalnie opłacani do swoich kompetencji.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

Pozostałe wiadomości