Newsy

Raport ONZ. Spada oczekiwana średnia długość życia. Jedną z przyczyn jest pandemia COVID-19

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Dłonie starszej osoby

Według raportu ONZ, w związku z wybuchem pandemii COVID-19 aż 90% krajów odnotowało obniżenie oczekiwanej długości życia. Spadek zanotowano także w osiągnięciach z dziedziny edukacji i dobrobytu. Także w Polsce spadła oczekiwana długość życia. Ile obecnie wynosi? 

Oczekiwana długość życia po pandemii COVID-19

W Polsce oczekiwana długość życia w chwili narodzin wyraźnie spadła - do 76,5 lat. W 2019 roku wynosiła ona 77,9 lat. Tegoroczny wynik jest najniższy od 2010 roku (76,3 lata) i plasuje nasz kraj na 34. miejscu wskaźników rozwoju społecznego na świecie. Globalne niepowodzenia przypisuje się nie tylko pandemii COVID-19, ale również negatywnym wpływom zmian klimatycznych oraz trwającej wojnie w Ukrainie. 

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

90% krajów zarejestrowało spadek wskaźnika rozwoju społecznego HDI (Human Development Index) w latach 2020 lub 2021. Z czego ponad 40% krajów odnotowało spadek w obu latach. To sygnał, że kryzys wciąż się pogłębia, a problem ten dotyczy wielu państw. 

Spadki po pandemii COVID-19 - raport ONZ

Najlepiej w raporcie wypadła Szwajcaria - oczekiwana średnia długość życia wynosi 84 lata, a mieszkańcy poświęcają na edukację średnio 16,5 roku. Na przeciwległym biegunie znalazł się Sudan Południowy ze średnią oczekiwaną długością życia wynoszącą 55 lat. Mieszkańcy kraju na edukacje poświęcają jedynie 5,5 roku.

Najniżej w rankingu z państw Unii Europejskiej znalazły się: Bułgaria (68 miejsce), Rumunia (53 miejsce), Węgry (46 miejsce), Słowacja (45 miejsce), Chorwacja (40 miejsce), Łotwa (39 miejsce), Portugalia (38 miejsce), Litwa (35 miejsce). Lepiej niż Polska wypadły: Grecja (33 miejsce), Czechy (32 miejsce), Estonia (31 miejsce) i Włochy (30 miejsce).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images

Pozostałe wiadomości