Newsy

Sanepid sprawdził lody nad morzem. Z 250 próbek niemal połowa zawierała tzw. bakterie brudu

Newsy

Sanepid zbadał lody
iStockphotoJodiJacobson / Getty Images

Zachodniopomorski Sanepid wziął pod lupę lody z automatu. Zbadano 250 próbek chłodnych deserów. Aż 16 lodziarni, decyzją służb, musiało zamknąć swoje drzwi dla klientów. Prawie połowa z próbek miała w sobie tzw. bakterie brudu.

Sanepid kontroluje lody

Zachodniopomorski Sanepid postanowił wysłać swoich inspektorów na lody. Nie chodziło jednak o rozkoszowanie się smakiem mrożonych słodkości, tylko o upewnienie się, że nie zawierają one szkodliwych bakterii. Na 250 próbek z 50 partii lodów, które trafiły do badania, aż 115 z nich zawierało drobnoustroje, mogące powodować problemy żołądkowe.

Najwięcej niepokoju wśród inspektorów wzbudziła obecność bakterii Enterobacteriacae. Świadczą one o niewystarczającej higienie w zakładzie oraz nieprawidłowych procesach mycia i dezynfekcji. Bytują w jelicie grubym człowieka i nie pływają na jego zdrowie. Jeśli jednak dostaną się do organizmu z pokarmem, mogą wywołać objawy zatrucia.

Gdzie niebezpieczne lody

Najwięcej wątpliwości wzbudziły lody serwowane w powiecie sławieńskim, gdzie obecność bakterii stwierdzono w 20 próbkach. W powiecie gryfickim, świnoujskim oraz w samym Szczecinie niepokój Sanepidu wywołało po 15 porcji badanych deserów, z kolei w powiatach kamieńskim, kołobrzeskim i szczecineckim po 10 próbek zawierało bakterie mogące wywołać dolegliwości żołądkowe.

Gdzie zatem można jeść lody bez obaw? W Białogardzie, Choszcznie, Goleniowie, Gryfinie, Myśliborzu, Pyrzycach, Stargardzie, Świdwinie i Wałczu - tam nie stwierdzono żadnych uchybień.

16 miejsc zostało zamkniętych z rygorem natychmiastowej wykonalności tej decyzji. Właściciele lodziarni będą mogli je otworzyć, gdy uzyskają prawidłowe wyniki badań z przeprowadzania skutecznych procesów mycia i dezynfekcji oraz prawidłowego przeszkolenia personelu.

Zobacz wideo: Najlepsze lody w Polsce

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości