Newsy

Pierwsze na świecie przypadki zakażenia nowym wirusem ptasiej grypy. "Pokonał barierę międzygatunkową"

Newsy

Aktualizacja:
vgajic/Getty Images

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) – został potwierdzony w Rosji. Zarazili się nim pracownicy farmy drobiu. Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny.

Wirus ptasiej grypy u ludzi

- Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka – zapewniła szefowa urzędu Anna Popowa. Poinformowała, że wirusem zakaziło się w grudniu siedmiu pracowników fermy na południu Rosji.

Jak powiedziała Popowa, jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa A(H5N8).

- Wszystkie siedem osób czuje się dobrze, przebieg choroby był łagodny – przekazała Popowa. U wszystkich siedmiu pacjentów zaobserwowano "reakcję immunologiczną na wirusa".

Wirus ptasiej grypy "pokonał barierę międzygatunkową"

- Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową – powiedziała Popowa.

Przenoszenia się wirusa pomiędzy ludźmi dotąd nie zaobserwowano, jednak, jak zaznaczyła urzędniczka, "czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę".

Rosja przekazała informację o pierwszym przypadku zakażenia się nowym wirusem przez człowieka do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak dodała Popowa, rosyjscy naukowcy z centrum badawczego Rospotriebnadzoru Wektor umieścili dane na temat wirusa A(H5N8) w międzynarodowej bazie GISAID.

>>> Zobacz także:

"Jeśli będziemy łamać zasady, czeka nas smutek kolejnego lockdownu". Dr Grzesiowski przestrzega przed brytyjską odmianą koronawirusa

Badacze mają nowy lek na COVID-19? Jest skuteczniejszy niż remdesiwir

Infekcja między dawkami szczepień przeciwko COVID-19. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zobacz także: Setki martwych łabędzi na Pomorzu. Służby apelują o niezbliżanie się do ptaków:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości