Newsy

Przyczyny katastrofy ekologicznej Odry nadal są ustalane. Czym jest "złota alga"?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl/rbb24.de
martwe ryby z Odry

Nadal nie znamy przyczyn zatrucia wody i masowego śnięcia ryb w Odrze. Badania, które mają to ustalić, przeprowadzane są zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Naukowcy zza naszej zachodniej granicy przypuszczają, że swój udział w katastrofie mogły mieć "złote algi". Czym są?

"Złota alga" przyczyną zatrucia Odry?

Naukowcy z niemieckiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza przypuszczają, że do śmierci ton ryb z Odry przyczynić mogły się algi prymnesium parvum, czyli tzw. "złote algi". Poinformował o tym niemiecki portal rbb24, który od początku przygląda się sprawie.

Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat Źródło: Dzień Dobry TVN

Nazwa "złote algi" pochodzi od charakterystycznego koloru, jaki przybiera zakwit wody tworzony przez te glony. Możliwość wytwarzania i wydzielania przez nie do wody toksyn niebezpiecznych dla ryb odkryto w 1939 r. Według ekologa wody, Christiana Woltera, obecny stan wiedzy pozwala założyć, że jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy. Połączenie wysokich temperatur i stosunkowo niskiego poziomu wody na górnym odcinku Odry stwarza glonom świetne warunki do masowego, szybkiego rozwoju. Po otwarciu śluz toksyczne algi mogły spływać Odrą. To z kolei może tłumaczyć wysoką zawartość tlenu w wodzie, pomimo wysokich temperatur powietrza.

Słonowodna "złota alga" w rzece?

O katastrofalnym zatruciu Odry mówiła w czwartek w TVN24 doktor Alicja Pawelec, specjalistka do spraw ochrony wód z WWF. Podkreśliła, że obecna sytuacja, a której nadal nie wiemy, co tak naprawdę się stało, pokazuje nieudolność krajowego systemu monitoringu i systemu ostrzegania.

- Mamy kolejny dzień katastrofy, dalej nie wiemy, co Odrą płynie lub płynęło. Nie wiemy nawet, czy już spłynęło, czy dalej płynie. Kolejne martwe ryby pojawiają się w Szczecinie - podkreśliła dr Pawelec.

Jej zdaniem najbliżej ustalenia przyczyn katastrofy są niemieccy naukowcy. Dodała, że „tak zwana złota alga to glon, który jest inwazyjny, który jest w Morzu Bałtyckim, ale, co ciekawe, występuje on tylko w wodach słonych. Gdybyśmy mieli Odrę w dobrym stanie ekologicznym, byłaby to woda słodka, nie miała podwyższonego zasolenia, ten glon by tam nie występował”.

Dlaczego Odra jest zasolona?

Odra jest skrajnie zasolona i można to dostrzec na wynikach badań. Jak wyjaśnia dr Alicja Pawelec, przyczyną są między innymi wody pokopalniane. - To może oznaczać, że w ciągu ostatnich tygodni nagromadziło się dużo spuszczeń wód pokopalnianych. To są wody słone, które zostały przechowane być może w jakimś zbiorniku zaporowym na Odrze, a potem nagle spuszczone. Ten glon w wodzie stojącej zbiornika bardzo dobrze się rozwinął, a później ktoś spuścił wodę razem z tym glonem i zabił nam 534 kilometry rzeki.

Więcej na ten temat w tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl/rbb24.de

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative Photos

Pozostałe wiadomości