Barbara Krafftówna zmarła w Domu Artystów w Skolimowie. O jej odejściu poinformował Związek Artystów Scen Polskich.
- Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Barbarę Krafftównę, która pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy.
Odeszli w 2021
Barbara Krafftówna - kariera
Barbara Krafftówna była wybitną aktorką filmową i teatralną. Do jej najważniejszych ról należą m.in. tytułowa Alicja w "Alicji w krainie czarów", rola w "Iwonie, księżniczce Burgunda", "Księżniczce Turandot", Anastazji w "Oczach Brigitte Bardot" czy Pani Wlberfore w "Trzeba zabić starszą panią".
Wystąpiła również w takich filmach jak "Jak być kochaną" Wojciecha Hasa, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Przygody z piosenką" Stanisława Barei czy "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego. Grała również w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego.
Popularność przyniosły jej także cenione występy kabaretowe, w tym z Kabaretem Starszych Panów. Śpiewała m.in. "Przeklnij mnie", "W czasie deszczu dzieci się nudzą", "Dramat w ogródkach działkowych" czy "Zakochałam się w czwartek niechcący".
W latach 80. wyjechała do Stanów Zjednocznych, aby zagrać tytułową rolę w "Matce" Witkiewicza. Została tam jednak na wiele lat, a do Polski wróciła na stałe w 1998 roku.
Barbara Krafftówna była odznaczona Krzyżem Komandorskim (2006 r.) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2019 r.) za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej.
Barbara Krafftówna w "Kulisach sławy"
W warszawskim Och-Teatrze jeszcze niedawno można ją było podziwiać w sztuce „Trzeba zabić starszą panią”. Z aktorką grał wówczas m.in. Rafał Zawierucha.
- Idąc do szkoły teatralnej, ani później będąc już aktorem, nie wyobrażałem sobie, że kiedykolwiek przyjdzie mi z nią pracować. A tu proszę, tak szczęśliwie się wydarzyło. Zapadło mi w pamięci wiele rozmów z panią Basią – mówił aktor w "Kulisach sławy". I dodał: - Jedna z nich odbyła się chyba, jak obchodziliśmy jej 82. urodziny i podszedłem zaproponować koniaczku, w ramach toastu, a ona na to powiedziała: „Nie dziecko, dużo nie mogę, a mało mnie nie urządza”. Dowcip, błyskotliwość umysłu… niewiele jest takich osób.
- Wciąż jestem gotowa stanąć przed kamerą. To jest błogosławieństwo, że fizycznie jestem sprawna, umysłowo sprawna, tylko czekam na propozycje – mówiła w październiku 2021 r. Barbara Krafftówna. W listopadzie można ją było spotkać na pokazach filmu „Krafftówna w krainie czarów”.
Cały reportaż można obejrzeć na stronie programu "Uwaga! TVN".
Pogrzeb Barbary Krafftówny
Pogrzeb Barbary Krafftówny odbędzie się w piątek 4 lutego 2022 r. Nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 12 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, po czym urna zostanie złożona do grobu w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach. Taką informację przekazał przyjaciel zmarłej dramatopisarz Remigiusz Grzela. Jak wyjaśnił we wpisie, pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: VIPHOTO/East News