Plaga pijanych sterników na mazurskich jeziorach. Jeden z zatrzymanych miał aż 2 promile alkoholu

Motorówka jezioro
skynesher/Getty Images
W miniony weekend na mazurskich jeziorach policja zatrzymała kilku pijanych sterników. Niektórzy z nich pływali na żaglówkach, a inni motorówkami. Optymizmem nie napawają także statystki dotyczące utonięć.

Pijani sternicy na mazurskich jeziorach

Dwóch kompletnie pijanych i głośno zachowujących się żeglarzy próbowało wypłynąć z portu w Wierzbie. Zareagowali świadkowie, którzy wezwali policję.

Okazało się, że obaj są kompletnie pijani, sternik miał 2 promile alkoholu w organizmie. Ponieważ podczas interwencji policji obaj żeglarze byli wulgarni i agresywni zostali zatrzymani w areszcie do wytrzeźwienia

- poinformował PAP rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji Tomasz Markowski.

Policjanci z Ełku zatrzymali na jeziorze Druglin Duży 46-letniego mężczyznę, który mając 1,7 promila alkoholu pływał łodzią motorową.

Skuterem po Jeziorze Mikołajskim pływał mężczyzna, który miał promil alkoholu w organizmie.

Wykonywał manewry, które powodowały wytwarzanie fali. Do tego mężczyzna nie miał uprawnień do pływania skuterem, a skuter nie miał wymaganej rejestracji

- powiedział Markowski.

Za pływanie łodzią żaglową, motorową lub skuterem pod wpływem alkoholu grożą takie same konsekwencje, jak za jazdę po pijanemu autem - nawet dwa lata więzienia.

Utonięcia w Polsce - statystyki

W niedzielę, 26 lipca 2020 r. utonęło siedem osób; od początku kwietnia br. policja odnotowała 174 utonięcia - poinformowało w poniedziałek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina przy tym, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, by wkładać kapok będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.

Ponadto RCB przestrzega także, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika.

>>> Zobacz także:

Czym jest i jak zrobić patent żeglarski?

W jeziorze Piru znaleziono ciało. "Jesteśmy przekonani, że to Naya Rivera". Znamy już przyczynę i okoliczności śmierci gwiazdy "Glee"

Kino samolotowe w Pile. Organizator: "Możemy być jednymi z pierwszych, jak nie pierwszymi na świecie"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości