Newsy

Nowa ulga czy podatek dla klasy średniej? Kogo czeka dopłata do PIT-u?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Gazeta Prawna
Kalkulator, długopis i pieniądze leżące na formularzach PIT

Polski Ład, nad którym obecnie pracują rządzący, ma wprowadzić dodatkową ulgę dla klasy średniej. Jednak z opinii ekspertów wynika, że dla niektórych Polaków wprowadzona zasada może spowodować konieczność dopłaty. Dowiedz się kiedy i kto powinien skorzystać z ulgi oraz kiedy z niej zrezygnować.

Osoby pracujące tylko kilka miesięcy w roku lub dostające nieregularnej wysokości wypłaty mogą obawiać się nadchodzącej ulgi, gdyż to ich może dotknąć obowiązkowa dopłata.

Kogo będzie dotyczyć nowa ulga dla klasy średniej?

Ulga będzie dotyczyła pracowników, którzy na umowie o pracę miesięcznie będą zarabiać minimum 5 701 zł brutto, a maksimum 11 141 zł brutto. Przy czym roczny zarobek musi wynosić minimum 68 412 zł brutto. Jeżeli pracownik spełni wspomniane wymagania, to przysługuje mu tzw. ulga dla klasy średniej. Naliczana będzie dwustopniowo, w pierwszym etapie miesięcznie, a w drugim w rozliczeniu rocznym.

Jeśli pensja pracownika w ciągu miesiąca przekroczy 5 700 zł brutto, to pracodawca będzie mógł mu wypłacić więcej netto, dodając do wynagrodzenia ulgę, która ma zostać wprowadzona.

Osoby, które zarabiają nieregularną kwotę, np. dostają okazjonalne premie, przez które pensja może przekroczyć 5700 brutto, mogą poczuć się zagrożone wprowadzaną ulgę. Chociaż pierwszy etap rozliczenia jest miesięczny, to gdy okaże się, że roczna kwota była poniżej ustalonej kwoty - 68 412 zł brutto, będziemy zmuszeni do zwrócenia otrzymanej ulgi za miesiące, w których została przyznana.

Jak liczyć ulgę?

Ulga liczona jest ze wzoru: (A x 6,68% – 380,50 zł) ÷ 0,17. A oznacza miesięczne przychody. Przy czym jest to wzór na ulgę w skali miesięcznej. W skali rocznej wynik trzeba pomnożyć przez ilość przepracowanych miesięcy. Zatem jeśli pracowaliśmy pełny rok, to razy 12, a jeśli tylko kilka miesięcy, np. od stycznia do maja i od listopada do grudnia, to miesiące należy zsumować. W podanym przykładzie będzie to 7 miesięcy.

Kiedy zrezygnować z ulgi dla klasy średniej?

Osoby, które wiedzą, że ich pensja waha się nieco ponad 5 701 zł brutto, jednak częściej dostają niższą wypłatę, mogą chcieć zrezygnować z ulgi, aby nie musieć dopłacać w końcowym rozliczeniu PIT. Dla takich osób przygotowana została możliwość złożenia rezygnacji z korzystania z ulgi w rozliczeniu miesięcznym. W tym celu trzeba będzie złożyć odpowiednie pismo do swojego pracodawcy przed rozpoczęciem miesiąca pracy.

Jeśli zrezygnuje się z miesięcznego rozliczenia, ale po roku okaże się, że osoba przekroczyła próg ulgi - zarobiła więcej niż 68 412 zł brutto, to w rozliczeniu PIT będzie mogła odliczyć przysługującą jej kwotę.

Zobacz wideo: Mieszkanie bez wkładu własnego - kto skorzysta?

Mieszkanie bez wkładu własnego - kto skorzysta?
Mieszkanie bez wkładu własnego - kto skorzysta? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: ysuel/Getty Images

Pozostałe wiadomości