Spisać się można nie tylko przez internetową stronę rządową, ale też przez infolinię oraz w specjalnie przygotowane punktach, w których uprawniona osoba pomoże w wypełnieniu formularza.
Kiedy nocne spisywanie dla zapracowanych?
GUS ogłosił, że 25 września, czyli w najbliższą sobotę, zostanie przeprowadzona akcja "nocnego spisywania". Wybrane punkty stacjonarne, w których można się spisać, będą czynne aż do północy. W samym mazowieckim takich punktów będzie aż 13, z czego jeden w Warszawie. Dostępnych jest też wiele punktów, w których można dokonać spisu do godziny 22. Pełna lista wszystkich dostępnych miejsc z wykazem godzinnym znajduje się na stronie rządowej. Na terenie całej Polski dostępne będą miejsca, w których będziemy mogli wypełnić formularz do godziny 24 i 22.
Akcja nocnego spisywania się przeprowadzona jest dla obywateli, którzy z różnych powodów nie mieli do tej pory czasu na wypełnienie formularza i nie mają dostępu do Internetu. Rząd chce w ten sposób ułatwić mieszkańcom Polski wzięcie udziału w spisie powszechnym.
Jakie są kary za niespisanie się?
Za odmówienie spisania się grozi kara 5 tysięcy złotych, przy czym zapłacenie jej nie zwalnia z obowiązku spisowego. Ustawa o statystyce publicznej przewiduje także karę finansową dla osób, które podadzą fałszywe dane w spisie. W szczególnych przypadkach, jeśli zostaną podane fałszywe dane, osoba, która je podała, może także podlegać karze pozbawienia wolności. Do osób, które nie wzięły udziału w samospisie będzie dzwonić rachmistrz, który pomoże wypełnić ankietę telefonicznie - odmowa wzięcia udziału w takiej rozmowie również może skutkować karą finansową.
Za niewzięcie udziału w akcji nocnego spisywania nie grożą żadne kary. Przypominamy, że spis potrwa do 30 września 2021 roku.
Zobacz wideo: Jubileuszowy przeszczep szpiku kostnego w Katowicach
Zobacz także:
- Do kiedy potrwa Spis Powszechny 2021? Jak sprawdzić, czy jest się spisanym?
- Jakie kary grożą za brak udziału w Narodowym Spisie Powszechnym? Są już pierwsze wnioski o mandat
- Spis powszechny kolejną okazją do wyłudzenia danych. Ekspert radzi, jak nie dać się oszukać
Autor: Teofila Siewko
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: JackF/Getty Images