Noc spadających gwiazd. Gdzie i kiedy podziwiać Eta Akwarydy?

Noc spadających gwiazd. Przed nami Eta Akwarydy. Gdzie i kiedy je podziwiać?
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Czy Perseidy to faktycznie spadające gwiazdy? Dr Rożek wyjaśnia
Czy Perseidy to faktycznie spadające gwiazdy? Dr Rożek wyjaśnia
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Już wkrótce będzie można oglądać rój Eta Akwarydów, co oznacza, że będą widoczne spadające gwiazdy. W ciągu godziny może pojawić się nawet do 30 obiektów na niebie. Kiedy ich wypatrywać?

Kiedy będą Eta Akwarydy?

Rój Eta Akwarydów można oglądać między 15 kwietnia a 27 maja co roku. Deszcz meteorów będzie widoczny w Polsce, a w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet od 10 do 30 przelatujących obiektów. Deszcz meteorów zbliża się do maksimum - najlepsza widoczność będzie między 5 a 6 maja, czyli w piątek i sobotę.

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów pochodzących od gwiazdy Eta Aquarii. Ta znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Meteory są pozostałością przelotów w pobliżu słońca komety Halleya. Jej orbita przecina się z Ziemską w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony w nich nazywany jest rojem Eta Akwarydów, a drugi rojem Orionidów. 

Jak oglądać rój Eta Akwarydów?

Meteory z tego roju spadają w gwiazdozbiorze Wodnika, dlatego warto patrzeć na północno-wschodnią część nieba, nisko nad horyzontem.

Do obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu - zjawisko można obserwować patrząc w niebo. Najlepiej jest udać się w miejsca oddalone od sztucznego światła (miast i osiedli ludzkich), a także zaciemnione. Najlepsza będzie też otwarta przestrzeń z dala od zabudowań oraz innych wysokich obiektów, które będą zasłaniały horyzont. Wszystko dlatego, że najlepsza widoczność Eta Akwarydów będzie na północno-wschodniej części nieba, nisko nad horyzontem. 

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości