Noc Muzeów już w ten weekend! Zobacz, co za darmo zwiedzić w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu

Plakat Nocy Muzeów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Noc Muzeów 2019! Już w ten weekend rusza największa i najpopularniejsza impreza kulturalna w Polsce. Co roku przyciąga coraz więcej zwiedzających, a swoje drzwi otwiera coraz liczniejsze grono instytucji. Jakie atrakcje czekają odwiedzających podczas Nocy Muzeów w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie? Co warto zobaczyć w tych miastach, jak będzie zorganizowana komunikacja? Czas na spotkanie ze sztuką!

Noc Muzeów w Krakowie dzień wcześniej, czyli 17 maja

Krakowska edycja Nocy Muzeów rozpocznie się tradycyjnie dzień wcześniej niż w pozostałych miastach, czyli 17 maja. Inauguracja imprezy będzie miła miejsce o godz. 18.00 na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Fabryki Eamlia Oskara Schindlera. W wydarzeniu bierze udział ponad 50 placówek muzealnych, które będą czynne od godz. 19.00 do 1.00.

Ceny biletów w Krakowie podczas Nocy Muzeów

W tym roku, w każdym muzeum, w którym na co dzień obowiązują bilety, będzie pobierana opłata za bilet wstępu w wysokości 1 zł, a do każdego biletu będzie dodawana pamiątkowa „Moneta”. Raz kupiony bilet w Muzeum Narodowym i Muzeum Krakowa upoważnia do wstępu do wszystkich oddziałów tych instytucji. Osoby uprawnione do nieodpłatnego wstępu nie będą musiały kupować biletów za złotówkę.

Komunikacja podczas Nocy Muzeów w Krakowie

Z okazji Nocy Muzeów w Krakowie uruchomione zostaną dwie linie obsługiwane przez zabytkowy tabor.

  • Linia tramwajowa 60, która będzie kursować co 60 minut w godzinach ok. 19.00-2.30. Początkowym i końcowym przystankiem linii jest Plac Centralny im. R. Reagana.
  • Linia autobusowa nr 600, która kursować będzie co 60 minut w godz. 1.00-2.30 na trasie Muzeum Armii Krajowej do Podgórze SKA.

W liniach okolicznościowych obowiązują opłaty według taryfy MPK.

Nocne linie autobusowe kursować będą częściej, niektóre na zmienionej trasie. 

>>>Więcej informacji tutaj: MPK w Noc Muzeów

Atrakcje dla dzieci podczas Nocy Muzeów w Krakowie

W Centrum Szkła i Ceramiki podczas Nocy Muzeów w Krakowie można w dowolnym momencie dołączyć do Game room (w godz. 18.00-22.00), gdzie został przygotowany rodzinny warsztat gier (gra w szklane kulki, puzzle, gry słów)

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK od godz. 18.30 będzie można własnoręcznie przygotować naturalną tkaninę z trawy, trzciny czy ziół pochodzących z nadwiślańskich łąk.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” będzie można uczestniczyć w warsztatach origami. Zajęcia będą trwały 45 minut i rozpoczynają się o pełnych godzinach od 19.00 do 22.00.

Dla większości atrakcji Nocy Muzeów przygotowanych dla dzieci obowiązuje rezerwacja miejsc. 

Więcej informacji tutaj: >>> Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

Noc Muzeów w Krakowie pod hasłem "NATURAlnie"

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Krakowie organizowana jest pod hasłem „NATURAlnie”. W czasie wydarzenia będą otwarte pomieszczenia muzealne, które nie są dostępne na co dzień oraz będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Organizatorzy przygotowali atrakcje takie jak: koncerty, prezentacje multimedialne, seanse filmowe, warsztaty, pokazy rycerskie, odczyty. Zwiedzający będą mieli szansę na specjalne oprowadzania z przewodnikiem. Program Nocy Muzeów w Krakowie jest bardzo bogaty. 

W Muzeum Narodowe w Krakowie będzie można uczestniczyć w pokazie obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem. Dostępne będą wystawy czasowe, będzie można uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim, zobaczyć performans taneczny czy zostać modelem i otrzymać portret naszkicowany przez jednego ze studentów krakowskiej ASP. Podczas Nocy Muzeów będzie można uczestniczyć w pokazie nabytków do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku, m.in. Joanny Rajkowskiej, Jadwigi Sawickiej czy Natalii Lach-Lachowicz. 

 >>>Zobacz: Pełny program Muzeum Narodowego w Krakowie

Centrum Szkła i Ceramiki

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Muzeum Politechniki Krakowskiej

Kraków przygotował wiele atrakcji w instytucjach muzealnych oraz sporo wydarzeń towarzyszących.

>>> Zobacz: Pełny program Nocy Muzeów w Krakowie

Fot. Urząd Miasta Warszawa

Warszawska Noc Muzeów 2019

Szesnasta już Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się tradycyjnie 18 maja i tradycyjnie obfituje w atrakcje. W tym roku do wydarzenia przyłączyło się ponad 260 placówek! Wszystkie będą otwarte od godz. 19.00 do 1.00, ale już o godz. 11.00, na Pl. Defilad, można oglądać wystawę zabytkowych autobusów, które o 12.30 ruszą na paradę ulicami Warszawy.

Punkt Informacyjny Nocy Muzeów w Warszawie

Trudno się zorientować w takiej gamie atrakcji, więc dla wygody zwiedzających na Pl. Defilad uruchomiony zostanie punkt informacyjny, gdzie będzie można odpocząć, zdobyć pamiątkowy plakat, zrobić sobie zdjęcie, napić się lemoniady z warszawskiej kranówki.

W punkcie m.st. Warszawy na pl. Defilad, w godz. 18.30 do 21.00 na stoisku będą rozdawane wjazdówki na XXX piętro Pałacu (wjazd co 15 min). Przygotowanych zostanie 1000 wjazdówek. Po godz. 21.00 do 00.45 wjazdówki nie będą obowiązywały.

W interaktywnym przewodniku, czyli aplikacji Going, będzie można wyszukać wydarzenia Nocy Muzeów w Warszawie według kryteriów takich jak: czas dojazdu, miejsce i czas rozpoczęcia.

Komunikacja podczas Nocy Muzeów w Warszawie

W tym roku zostanie uruchomionych 10 linii muzealnych, którymi będzie można podróżować bezpłatnie. Wszystkie linie rozpoczynają trasę na Pl. Defilad i będą kursować od godz. 18.30 do 1.30 

Zobacz: >>> trasa linii muzealnych podczas Nocy Muzeów w Warszawie

262 instytucje wezmą udział w Nocy Muzeów w Warszawie

Do Nocy Muzeów w Warszawie w tym roku przyłączyła się rekordowa ilość nowych instytucji, bo aż 36. W tym roku przyłączyło się m.in. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Elektrownia Powiśle, Fundacja Rok Rzeki Wisły, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej przy ul. Marcinkowskiego 2, grupa przewodników Praska Ferajna, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury.

W Noc Muzeów mamy coraz więcej instytucji, coraz więcej ludzi, którzy odwiedzają placówki kultury i nie tylko. Podczas ostatniej edycji zwiedziło je 200 tysięcy osób. Bardzo się z tego cieszę

 – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy podczas konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią.

Warszawska Noc Muzeów - co można zobaczyć

Pakiet warszawskich atrakcji majowego wydarzenia kulturalnego jest bardzo bogaty. Można rozpocząć od przechadzki z Muzeum Warszawskiej Pragi po historycznej Pradze lub od nocnego spaceru po Łazienkach Królewskich przy dobiegających dźwiękach koncertów (rozpoczną się o godz. 21.30) przy pomniku Chopina.

W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Kłobuckiej 21 tematem przewodnim będzie „Utracony świat w dokumentach IPN – zniszczenia i straty osobowe września 1939”. Uczestnicy będą mogli m.in. zapoznać się z unikatowymi zdjęciami, filmami, planami przedwojennej i okupowanej Warszawy oraz relacjami świadków września 1939 roku. W programie też: ekspozycje oryginalnych dokumentów z okresu II wojny światowej, zwiedzanie magazynów archiwalnych i pracowni konserwacji, pokazy grup rekonstrukcyjnych, gry i konkursy historyczne, zabawy dla dzieci.

W innych placówkach, czekają liczne atrakcje, np. w: np.: w Muzeum Drukarstwa będzie można zobaczyć urządzenia, które służyły do drukowania ulotek i druków w konspiracji. W Państwowym Muzeum Etnograficznym będzie wystawa poświęcona muzyce lat 90. Na warszawskich Bielanach będzie można zobaczyć schron przeciwatomowy z lat pięćdziesiątych. 

Wystawę o tajemnicach zabalsamowanych ciał (przeznaczoną tylko dla dorosłych) będzie można zobaczyć w Muzeum Historii Medycyny

W Noc Muzeów Warszawy będą otwarte drzwi wielu ministerstw. Będzie można zwiedzać budynki Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości, Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Zdrowia. Także sam prezydent otwiera swoje drzwi. Podczas warszawskiej edycji Nocy Muzeów dla zwiedzających będzie otwarty Pałac Prezydencki, Belweder, Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle oraz Dworek Prezydenta w Ciechocinku >>> więcej informacji tutaj 

>>> Zobacz: Informator Nocy Muzeów w Warszawie

Fot. wroclaw.pl

Noc Muzeów we Wrocławiu

To już 10. Noc Muzeów we Wrocławiu. Jak w innych miastach podczas Nocy Muzeów na zwiedzających czekają liczne atrakcje. Do wydarzenia we Wrocławiu przyłączyło się ponad 80 instytucji i planowanych jest 200 wydarzeń takich jak: koncerty, wernisaże, pokazy i warsztaty. Największą atrakcją podczas Nocy Muzeów są miejsca, które nie są dostępne na co dzień. Niektóre instytucje będą otwarte dla zwiedzających do 3 nad ranem.

Komunikacja podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu

Dla uczestników Nocy Muzeów we Wrocławiu udostępniony zostanie specjalny tramwaj i autobus kursujący pomiędzy instytucjami kulturalnymi.

Atrakcje dla dzieci podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu

Pośród licznych atrakcji dla dzieci można wybrać np. Muzeum Etnograficzne, które zaprasza na finisaż wystawy „Jan Koloczek – malowane marzenia”. Będą warsztaty dla dzieci oraz spotkanie z artystą Janem Koloczkiem. Zwiedzających czekają też liczne spotkania z muzyką, tańcami instrumentami. Dzieci wykonają deszczownicę i grzechotkę.

>>> Zobacz: Atrakcje Muzeum Narodowego we Wrocławiu podczas Nocy Muzeów 2019 

Muzeum Poczty podczas Nocy Muzeów zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy czasowej „W drodze – dwa stulecia. Od dyliżansu do samochodu”. Będą też dostępne wystawy stałe poświęcone historii poczty polskiej i telekomunikacji oraz obejrzenia unikatowych konnych pojazdów pocztowych prezentowanych muzeum. 

W Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem od godz. 21.45, tuż po zakończeniu szabatu, drzwi synagogi zostaną otwarte dla zwiedzających. Będzie można bliżej zapoznać się z żydowską kultura, zwiedzić z przewodnikiem mykwę, czyli rytualna łaźnię.

Co, gdzie i dla kogo podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu? >>> Zobacz więcej tutaj: broszura 

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!