Powódź w Niemczech. Ludzie uciekali na dachy swoich domów, aby się ratować. Rośnie liczba ofiar

Powódź w Niemczech

Ulewne deszcze i burze doprowadziły na zachodzie Niemiec do powodzi. W jej wyniku zginęło kilkadziesiąt osób. W samej Kolonii było aż 20 ofiar. Prawdopodobnie liczby te nie są ostateczne. W kraju związkowym Nadrenia-Palatynat ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Niemcy. Rośnie liczba ofiar powodzi

18 osób straciło życie z okręgu Ahrweiler w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej. Szczególnie dotknięta została wieś Schuld, gdzie w nocy zawaliło się sześć domów. Jak podaje policja, powodzie odcięły od świata kilka miast. Ludzie uciekali na dachy swoich domów i tam czekali na służby ratunkowe.
W czwartek po południu policja w Kolonii poinformowała o 20 ofiarach śmiertelnych w regionie. Oprócz dwóch zgonów stwierdzonych w samym mieście, 15 zgonów odnotowano w Euskirchen i trzy w Rheinbach.
W regionie Sauerland, podczas akcji ratunkowej, zginęło dwóch strażaków. Jeden, w wieku 46 lat, wpadł do wody i utonął w Altenie w środę po południu po uratowaniu mężczyzny z zalanej części miasta. Niespełna dwie godziny później 52-letni strażak zasłabł podczas akcji w rejonie elektrowni Werdohl-Elverlingsen. Zmarł wieczorem tego dnia mimo przeprowadzonej reanimacji.

Nadrenia-Palatynat. Z powodu powodzi ogłoszono stan klęski żywiołowej

Kanclerz Angela Merkel, która w czwartek przebywa w Waszyngtonie, gdzie spotka się z prezydentem Joe Bidenem, rozmawiała telefonicznie z szefem MSW Horstem Seehoferem i ministrem finansów Olafem Scholzem o powodziach w kraju. Według informacji dziennika "Bild" szefowie obu resortów przygotowują program pomocy dla zalanych terenów, który w przyszłym tygodniu ma zostać zatwierdzony przez rząd.
Merkel rozmawiała również z premierami najbardziej dotkniętych landów, Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynatu - Arminem Laschetem i Malu Dreyer.
- Jestem wstrząśnięta klęską, która dotknęła tak wielu ludzi na zalanych terenach. Wyrazy współczucia kieruję do rodzin zmarłych i zaginionych. Wielu niestrudzonym ratownikom i zespołom zadaniowym dziękuję z całego serca - podkreśliła Merkel, o czym poinformował na Twitterze rzecznik rządu Steffen Seibert.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Na Śląsku ewakuowano pięć obozów harcerskich z powodu nawałnic. Kilka osób wymagało pomocy medycznej
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP
Pozostałe wiadomości