"Mój prąd" to program, który jest pomysłem polskiego rządu. Program zakłada dofinansowanie po maksymalnie 5000 złotych dla 200 tysięcy rodzin. Jak można dostać dofinansowanie na założenie paneli słonecznych? Czy to się opłaca?
"Mój prąd" to program, który jest pomysłem polskiego rządu. Program zakłada dofinansowanie po 5000 złotych (nie może przekroczyć połowy wartości instalacji) dla 200 tysięcy rodzin. Pieniądze mają zostać przeznaczone na założenie instalacji fotowoltaicznej. Budżet programu "Mój prąd" wynosi 1 miliard złotych.
Programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kilowatów.
Jak dostać dofinansowanie z programu "Mój prąd"?
Najczęściej wybierana instalacja po 4-6 kW kosztuje 20-30 tys. złotych. Oznacza to, że dopłata w wysokości 5 tysięcy złotych to ok 15-25 procent kosztu założenia paneli.
O tym, kto dostanie dofinansowanie, zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 roku ulgi w PIT. Obejmie ona jednak jedynie wydatki poza wsparciem.
Instalacja według różnych wyliczeń ma się zwrócić od trzech do siedmiu lat.
- Co to jest fotowoltaika?
- Panele fotowoltaiczne: opłacalność
- Dofinansowanie fotowoltaiki – co należy wiedzieć?
- Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Zobacz też:
Panele fotowoltaiczne to dość duża inwestycja, która zwraca się dopiero po kilku latach użytkowania. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, dzięki programom, w ramach których można otrzymać dofinansowanie na ogniwa fotowoltaiczne. Czym dokładnie jest fotowoltaika i czy jej zastosowanie w domu się opłaca?
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to dziedzina nauki oraz technika, która zajmuje się zjawiskiem pozwalającym na przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Często tę nazwę wykorzystuje się również do nazywania samego procesu pozyskiwania w ten sposób energii elektrycznej.
Ogniwa fotowoltaiczne tworzone są z wafli krzemowych krystalicznych. Szacuje się, że jedno takie ogniowo może wygenerować prąd o mocy ok. 1–6,97 W. Z ogniw tworzone są całe panele, z których następnie tworzone są instalacje fotowoltaiczne. Pojedyncze panele mają różną powierzchnię. Najczęściej spotykane są takie, których powierzchnia mieści się w zakresie od 0,2 do 1 m2. Wskazuje się, że żywotność jednego ogniwa wynosi około 25 lat. Instalacja fotowoltaiczna może mieć różnorodne zastosowanie – od wytwarzania prądu dla pojedynczego gospodarstwa domowego po zasilanie urządzeń, takich jak np. sygnalizatory świetlne czy boje sygnalizacyjne. Niewielkie panele fotowoltaiczne stosowane są również w oświetleniu ogrodowym. Nieco większe służą do generowania prądu do oświetlenia budynków użyteczności publicznej. Coraz powszechniejsze staje się również wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych do zasilania urządzeń codziennego użytku.
Panele fotowoltaiczne: opłacalność
Elektrownia fotowoltaiczna przy domu budzi zainteresowanie również z innych powodów. Instalacje, takie jak farma fotowoltaiczna czy domowa elektrownia fotowoltaiczna, pozwalają często na wytworzenie większej ilości prądu, niż jest w stanie spożytkować gospodarstwo domowe. Nadwyżkę prądu można przekazać do sieci, a kiedy zajdzie taka potrzeba – odebrać. Mowa wówczas o prosumencie, czyli osobie, która jest jednocześnie konsumentem i producentem.
Szacuje się, że zwrot inwestycji następuje po około 5–10 latach użytkowania ogniw fotowoltaicznych.
Zobacz:
W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady
Dofinansowanie fotowoltaiki – co należy wiedzieć?
Zestaw fotowoltaiczny to dość duży wydatek jednorazowy, dlatego warto zainteresować się programami ogólnopolskimi i regionalnymi, wspierającymi rozwój dziedziny OZE, jaką jest fotowoltaika. Dotacje udzielane są w ramach różnych programów, do których nabór ogłasza się odpowiednio wcześniej. Warto zainteresować się programami regionalnymi, takimi jak np. Program Czyste Powietrze , do którego ogłoszono wznowienie naboru. Program ten realizowany jest przez różne oddziały Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), m.in. w Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
W sprzedaży są różnorodne ogniwa fotowoltaiczne. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:
· Monokrystaliczne – wykonane są z jednego kryształu krzemu. Cechują się wysoką sprawnością energetyczną, dlatego są stosunkowo drogie. Mają bardzo ciemny kolor.
· Polikrystaliczne – tworzone są z wykrystalizowanego krzemu, mają niższą sprawność energetyczną w porównaniu z ogniwami monokrystalicznymi. Ogniwa te mają niebieski kolor. Są tańsze od ogniw monokrystalicznych i zazwyczaj wykorzystuje się je w gospodarstwach domowych.
· Amorficzne – wykonane są z amorficznego, niewykrystalizowanego krzemu. Mają ciemnobordowy kolor. Stosowane są zazwyczaj w elektrowniach słonecznych.
Na rynku coraz powszechniej dostępne są też panele drugiej generacji (CdTe) tworzone z tellurku kadmu w roli półprzewodnika oraz CIGS, gdzie półprzewodnikiem jest miedź, selen lub ind. Oba rodzaje są dostępne w stosunkowo niewysokich cenach i cechują się dobrymi parametrami. Dostępne są również ogniwa barwnikowe DSC, nazywane też ogniwami trzeciej generacji. Ogniwa te zawierają syntetyczny barwnik, który jest odpowiednikiem chlorofilu. W tego rodzaju panelach ma zachodzić proces podobny do tego, jaki zachodzi w roślinach .
Do prawidłowego działania ogniw potrzeba systemu produkującego prąd. Można zdecydować się na automatyczny, który nie jest podłączony do sieci, a wytworzony prąd przekazywany jest do urządzeń lub akumulatorów albo podłączany do sieci, gdzie nadwyżki energii kierowane są do sieci publicznej.
Przy wyborze są ważne również takie parametry, jak sprawność energetyczna, moc maksymalna, napięcie obwodu otwartego czy maksymalne napięcie systemu. Dlatego dobór odpowiednich ogniw powinien być skonsultowany ze specjalistą w tym zakresie. Najlepiej dokonać wyboru wraz z pracownikiem firmy, która będzie dokonywała montażu systemu na naszym domu.
Więcej:
Jak być EKO na co dzień? Praktyczne porady
Autor: Gaba Kopyto