W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sofię Jonsson, Szwedkę, która studiuje psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, która napisała pracę magisterską o tym jak zacząć pracować na rzecz środowiska. Zamiast się zamartwiać zmianami klimatycznymi Szwedka chce dodawać odwagi do działania.
Lęk ekologiczny
Jak zaznaczył psycholog Jacek Santorski, w systemie diagnostycznym zaburzeń psychicznych od 2017 roku istnieje kategoria, która nazywa się: chroniczny lęk ekologiczny. Psycholog dodał też, że warto odróżniać lęk od strachu czy troski.
Zobacz też:
- Filozofia "zero śmieci". Francuz uczy Polaków, jak robić zakupy bez zbędnych opakowań.
- Ekologiczne sprzątanie. Zamiast chemii - ocet!
- Anja Rubik: "Najważniejsze, by zaprzestać produkcji tzw. dziewiczego plastiku"
Praca magisterka o strachu klimatycznym
Sofia Jonsson napisała pracę magisterką dotyczącą strachu klimatycznego, ponieważ lęk środowiskowy zaczął coraz częściej pojawiać się w szwedzkich mediach. Sama również bardzo przeżywała zmiany klimatyczne. Jako psycholog postanowiła dowiedzieć się, jakie są mechanizmy psychologiczne, które powodują tego typu lęki. Chciała zrozumieć, jakie są zależności miedzy tymi, którzy wypierają zmiany klimatyczne, a tymi, którzy przejmują się czasami aż za bardzo.
Niestety większość ludzi wychodzi z założenia, że są bezsilni wobec tak globalnego problemu jakim jest pogarszająca się zmiana klimatu. To duży błąd. Nawet mała zmiana nawyków jest dobra, ponieważ może przyczynić się do kolejnych zmian ku lepszemu.
Sofia również od tego zaczęła.
Zaczęłam uważniej przyglądać się temu, jak żyję i staranniej wybierać to, co kupuję, jem, piję, segreguję także śmieci. Czy robię wszystko na tyle dobrze, żeby nie mieć wyrzutów sumienia wobec przyszłych generacji?
-przyznała Sofia.
Sofia dodała również, że w Szwecji o wiele więcej mówi się o zmianach klimatycznych i leku środowiskowym. U nas dopiero ten temat raczkuje.
Dla wszystkich, których paraliżuje strach o przyszłość naszej planety, Sofia ma kilka praktycznych rad:
- nie izoluj się – działaj, niech to będzie nawet zwykły recykling albo rozmowa z dziećmi na ten temat. Po prostu zacznij.
- angażuj się w grupy, które działają na rzecz środowiska
- jak najczęściej przebywaj na łonie natury
- możesz się martwić, ale nie pozwól, by strach cię paraliżował
- przerwij ciszę: mów o tym, jak się czujesz, o co się obawiasz – trzeba wprowadzić sprawy klimatyczne do społecznego dyskursu. Bo to, o czym się nie mówi – nie istnieje.
- kluczem jest to, że powinniśmy się czuć zjednoczeni z innymi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF